1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Çocuğun halini görmesin diye annenin gözlerini kapıyoruz
Çocuğun halini görmesin diye annenin gözlerini kapıyoruz

Çocuğun halini görmesin diye annenin gözlerini kapıyoruz

Gazze'deki doktorlar anlatıyor

A+A-
İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik hedef gözetmeksizin düzenlediği saldırılar, halkın yanı sıra yaralılara ilk müdahaleyi yapan doktorların da ruh sağlığını derinden etkiledi. Karşılaştıkları görüntüleri anlatmakta zorlandıklarını belirten Gazzeli bir doktorun "çocuğunun halini görmesin diye annesinin gözlerini kapıyoruz" cümlesi yaşanan trajedinin boyutlarını gösteriyor.
 
Şifa Hastanesi İlk ve Acil Yardım Bölüm Başkanı, Eymen es-Sahbani, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının ardından hastanedeki manzaraların içler acısı olduğunu vurgulayarak, "Karşılaştığımız görüntüleri anlatmak gerçekten zor. Hastaneye bazen başı kopmuş çocuk cesetleri, paramparça olmuş vücutlar geliyordu" dedi.
 
"Uyku nedir bilmiyorlar"
 
İşlerini yoğun baskı altında yapmaya çalıştıklarını dile getiren Sahbani, "Burada çalışan arkadaşlarımız uyku nedir bilmez oldu. Yoğun stres altında bir yandan yaralılara müdahale ederken, diğer yandan da hastaların panik halindeki ailelerini sakinleştirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.
 
"Çocuğunun halini görmesin diye annesinin gözlerini kapıyoruz"
 
Saldırılara maruz kalan Filistinlilere gerekli müdahaleyi yapmakta yetersiz kaldıklarını belirten Operatör Dr. Atıf Hallas ise İsrail'in yasak silahlar kullandığını öne sürerek, "Yaralıların durumunu tahmin bile edemezsiniz. İsrail'in kullandığı yasak silahlar nedeniyle hastaneye paramparça olmuş cesetler geliyordu" şeklinde konuştu.
 
Hastanede görevlerinin sadece yaralıların tedavisiyle sınırlı kalmadığını belirten Hallas, şunları söyledi:
 
"Çocuğunun içler acısı halini görmemesi için annesinin gözlerini kapadığımız zamanlar oluyor. Ya da morgda birikmiş cesetlere şahit olmamaları için aileleri oradan uzaklaştırmaya çalışıyorduk."
 
"Duygularımızı saklamaya çalışıyoruz"
 
Pratisyen hekim Bilal Dabur (24) ise hastanede yaşanan manzaraların kendilerini derinden etkilediğini vurgulayarak, "En çok ufacık çocuklarının parçalanmış bedenleri karşısında ağlayan ailelerin durumu acı veriyor" ifadesini kullandı.
 
Olaylar karşısında metanetli olmaya çalıştıklarını sözlerine ekleyen Dabur, "Yürek burkan manzaralar karşısında duygularımızı saklamaya çabalıyoruz. Eğer böyle yapmazsak işimize devam edemeyiz" dedi.
 
"İsrail'in katliamları belgelenmeli"
 
Şifa Hastanesi'nde görev yapan Norveçli doktor Mads Gilbert ise Gazze'den ayrılmadan önce AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in çocuklara yönelik katliamlarının belgelenmesini ve yaşananların kaleme alınması gerektiğini belirterek, "Kadın ve çocukların bu şekilde hedef alınması çok acı. Burada gördüğümüz manzaralar korkunç. Yanmış çocuk bedenleri, uzuvları kopmuş kadınlar..." diye konuşmuştu.
 
İsrail, 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye havadan, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti. Gazze'deki Filistinli gruplar ve İsrail arasında önceki gün saat 08.00'de başlayan 72 saatlik ateşkes sağlanmıştı.
 
Saldırılarda, aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu bin 886 kişi hayatını kaybetti, 9 bin 806 kişi yaralandı.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.