1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Çobanlara istihdam desteği umutlandırdı
Çobanlara istihdam desteği umutlandırdı

Çobanlara istihdam desteği umutlandırdı

TÜDKİYEB Genel Başkanı Veysel Ayhan, "Sürü yöneticisi istihdam eden 500 ve üzeri küçükbaş hayvan sayısına sahip işletmelere verilecek destek, geleceğe umutla bakmamızı sağladı.

A+A-

Uygulama, meşakkatli bir iş yapan çobanların sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmalarına fırsat verecek" dedi.

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Veysel Ayhan, sürü yöneticisi istihdam eden 500 ve üzeri küçükbaş hayvan sayısına sahip işletmelere verilecek desteğin, geleceğe umutla bakmalarını sağladığını bildirdi. Ayhan, yaptığı açıklamada, sertifikalı çoban istihdam edecek işletmelere 5 bin lira destek sağlanmasının, küçükbaş hayvancılıkta önemli bir adım olduğunu söyledi. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için geçen yıl uygulanan desteklemeler devam ederken, bu yıl ilk kez başlayacak sürü yöneticisi istihdam desteğinin hayata geçirildiğini hatırlatan Ayhan, Bakanlar Kurulu'nca alınan karara göre, sürü yöneticisi istihdam eden 500 ve üzeri küçükbaş hayvan sayısına sahip işletmelere bu yıl ilk kez destek verileceğini belirtti. Uygulamanın, meşakkatli bir iş yapan çobanların sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmalarına fırsat vereceğine işaret eden Ayhan, "Sürü yöneticisi istihdam eden 500 ve üzeri küçükbaş hayvan sayısına sahip işletmelere verilecek destek, geleceğe umutla bakmamızı sağladı" dedi.

HAYVAN VARLIĞIMIZ YÜKSELİŞE GEÇTİ

Karardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Ayhan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın uyguladığı teşvik ve desteklemeler sayesinde hayvancılık sektörüne ilginin arttığını ifade etti. Koyun ve keçi sayısında belirgin şekilde artış yaşandığını vurgulayan Ayhan, "Son yıllarda istikrarsız tablo sergileyen küçükbaş hayvan varlığımız 2009 yılı itibariyle yükselişe geçti. 2009'da 21 milyon 749 bin olan koyun sayısı 29 milyon 284 bine, 5 milyon 128 bin olan keçi sayısı da 9 milyon 225 bine ulaştı. Küçükbaş hayvan varlığımızdaki bu artışların en önemli nedeni bakanlığımızca verilen desteklerdir" diye konuştu.

12 BİN KİŞİ SERTİFİKA ALACAK

Küçükbaş hayvancılığın önündeki en büyük sıkıntılardan birinin çoban bulma ve çalıştırma sıkıntısı olduğuna dikkati çeken Ayhan, şöyle devam etti: "Devam eden sürü yönetimi elemanı eğitimlerinin yanı sıra işletmelere verilen 5 bin liralık destekle bu konuda önemli bir adım atıldı. Bakanlığımız, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Çalışma ve İş Kurumu ile ortaklaşa yürüttüğümüz 'Sürü Yönetimi Elemanı Benim' projesi geçen yıl 4 ilde başladı. Bu yıl ülke genelinde yaygınlaştırıldı. Açılan kurslarda yaklaşık 12 bin kişi eğitimden geçerek sertifika alacak."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.