1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çiftçinin 'erken uyarı' memnuniyeti
Çiftçinin 'erken uyarı' memnuniyeti

Çiftçinin 'erken uyarı' memnuniyeti

Meyve bahçelerine kurulan erken uyarı sistemi ile ilaçtan büyük tasarruf sağlanırken, ilaç kalıntısının da önüne geçiliyor.

A+A-
Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sezgin Kutlu, "Erken uyarı sisteminin sağladığı imkanla az ilaçlama yaparak 40 milyon lira çiftçimizin cebinde kalırken aynı zamanda daha sağlıklı ve daha güvenli gıdayı tüketici ile buluşturuyoruz" dedi.
 
Denizli'deki çiftçiler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün arazilere kurduğu tahmin ve erken uyarı istasyonları sayesinde, hem ilaca daha az para ödüyor hem de zamanında ilaçlama yaparak ilaçta kalıntı sorunundan kurtuluyor. Hastalık ve zararlılara karşı üreticiyi uyararak zamanında ve doğru ilaçlama yapılmasını sağlamayan istasyonlar, yağış miktarı, sıcaklık, yapraktaki nem gibi verileri GSM sistemiyle Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ndeki bilgisayara aktarıyor. Üreticiler de mantar ve diğer hastalıklara karşı, cep telefonuna gelen mesaj doğrultusunda zamanında ilaçlama yapıyor. Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sezgin Kutlu, meyvecilikte, ürün kayıplarına yol açan hastalık ve zararlılara karşı ilaçlama ve ilaç kalıntısız ürünün pazar payının her geçen gün büyüdüğünü söyledi. Sistemin, ilaçlamanın gerekli olup olmadığını ve uygun ilaçlama zamanını saptadığını belirten Kutlu, böylelikle zararlıların mücadelesinde para ve zaman kaybının önlendiğini kaydetti.
 
ÇİFTÇİLERE MESAJLA BİLDİRİYORUZ
 
Kutlu sistemin nasıl çalıştığını şöyle anlattı: "Otomatik olarak GSM hattı üzerinden bizim kurumumuzdaki bilgisayarlara veriler aktarılıyor. Biz bu verileri yorumlayarak doğru ilaçlama zamanını çiftçilerimize telefon mesajıyla bildiriyoruz. Bu şekilde, ürün çeşidine göre 2 - 5 ilaçlama daha az yaptırıyoruz. Böylece hem meyvelerde kalıntı sorununun önüne geçmiş oluyoruz hem de çiftçimizin boşu boşuna cebindeki parayı ağaçlara ilaç olarak atmasını engellemiş oluyoruz." Sezgin Kutlu, sistem sayesinde yaklaşık 500 dekarlık bir alandan, yılda 40 milyon lira kadar bir paranın çiftçinin cebinde kaldığını söyledi.
 
İLAÇLAMA YÜZDE 50 AZALDI
 
Kocadere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Feridun Özkan ise, ihracata yönelik meyve üretiminin artması ile sağlıklı meyve elde etmenin de önem kazandığını belirtti. Özkan, verilerin yorumlandıktan sonra mesaj olarak gönderildiğini belirterek, "Örneğin narımız var, ayvamız var, armudumuz var, bu hastalıkla ilgili doğrudan mesaj geliyor. En son 'iç kurduna karşı ilaçlamanızı yapınız, reçetenizi ve faturanızı alınız' şeklindeydi" dedi. Yıllık 8 yerine artık 3-4 ilaçlama yaptıklarını üstelik de kalıntı sorunundan temelli kurtulduklarını belirten Kutlu, hem çiftçinin hem de ihracatçının kazandığını söyledi.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.