1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çelik: AB kurulduğu değerler kriziyle karşı karşıyadır
Çelik: AB kurulduğu değerler kriziyle karşı karşıyadır

Çelik: AB kurulduğu değerler kriziyle karşı karşıyadır

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik: "Açıkça söylemek gerekirse AB, kurulduğu değerler açısından bir değerler kriziyle karşıyadır" dedi.

A+A-

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avrupa Parlamentosunun (AP) Türkiye kararıyla ilgili, "AP'nin ortaya çıkan kararı, bizim açımızdan uzun zamandır aşırı sağın taleplerine ve değerlendirmelerine dönük olarak ana akım siyasilerin yaptığı hatanın tezahürüdür." dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının ve bakanlığına bağlı Türk Akreditasyon Kurumu, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığının bütçelerinin sunumunu yapan Çelik, konuşmasına Adana'da meydana gelen terör saldırısında ve Fırat Kalkanı Harekatı'nda şehit olanlara rahmet dileyerek başladı.

Çelik, gelinen noktada Türkiye-AB ilişkilerinin en kırılgan dönemini yaşadığına dikkat çekerek, komisyon üyelerine AB-Türkiye müzakere süreci hakkında bilgi verdi.

AB-Türkiye ilişkilerinde gelinen noktanın taraflar açısından başlangıç noktasına göre çok farklı bir durum arz ettiğini vurgulayan Çelik, "Açıkça söylemek gerekirse AB kurulduğu değerler açısından bir değerler kriziyle karşıyadır." dedi.

Çelik, Avrupa'nın büyüyen devletlerinde de çok ciddi biçimde Avrupa'nın temel değerlerinin ve kurumlarının tartışıldığını dile getirdi.

Avrupa'nın bazı ülkelerinde takip ettikleri anketlerde, kıtada istikrarlı bir biçimde aşırı sağın yükseldiğini gördüklerini belirten Çelik, "AP'nin ortaya çıkan kararı, bizim açımızdan uzun zamandır aşırı sağın taleplerine ve değerlendirmelerine dönük olarak ana akım siyasilerin yaptığı hatanın tezahürüdür." diye konuştu.

Çelik, AB ile müzakerelerin fiilen uzun zamandır durduğunu, son bir yıl içerisinde iki fasıl açıldığını anımsatarak, diğer açılması gereken fasılların Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin blokajı nedeniyle açılamadığını kaydetti.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Batılı ülkelerin tavrını da eleştiren Çelik, darbe gecesi dönem başkanı Slovakya'nın ve İtalya ile Hollanda'nın dışişleri bakanları ile görüştüğünü anımsattı.

Darbe girişimi sonrasında bazı AB yetkililerinin "Taraflara itidal tavsiye ediyoruz." çağrısını eleştiren Çelik, "Taraflara itidal tavsiye ediyoruz' cümlesini çok iyi hatırlıyorum. Mısır'da Sisi darbe yaptıktan sonra yine AB'nin bildirisinde 'Taraflara itidal tavsiye ediyoruz' gibisinden açıklama yapılmıştı. 'Taraflara itidal tavsiye etmek' Mısır'da şuydu; darbe yapan Sisi ile seçilmiş Cumhurbaşkanını eşit görmek. Aynı cümle Türkiye'deki alçak darbe girişimi karşısında yine AB tarafından yayınlandı." değerlendirmesinde bulundu.

"AB ile gerçekçi bir zemine geçmek zorundayız"

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avrupa Parlamentosunun Türkiye kararıyla ilgili, "Fasılları kilitleyerek diğer konularda herhangi bir ilerleme sağlayamayız. Bundan sonra AB ile ilişkimizin bu şekilde sürdürülemez olduğu açıktır. AB ile gerçekçi bir zemine geçmek zorundayız. Eğer AB'nin bu krizlerden çıkmak gibi gerçekçi bir vizyonu varsa oturacağız, konuşacağız. İnsan hakları ve demokrasi konusunda yepyeni bir vizyon ortaya koyacağız ama terör konusunda çifte standart üretirlerse bu kapıyı açmamız mümkün değildir." dedi. 

"AB krizler konusunda etkisiz eleman durumunda"

AB'nin Suriye ve diğer insani krizler konusunda etkisiz eleman durumunda olduğunu belirten Çelik, "Küresel bir güç olabilmesi için, doğru ve meşru politikalar üretebilmesi için bunun yolu Türkiye ile AB'nin birleşmesinden geçmektedir. Biz bu diyaloğa açığız, çifte standartsız bir Avrupa Birliği olması şartıyla. Soru şudur: Hangi Avrupa Birliği? Sarkozy'nin kafasındaki Avrupa Birliğinde biz de olmak istemeyiz orada bize çok prestijli bir yer verseler bile." dedi.


AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.