1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çekirdeksiz limona talip çıktı
Çekirdeksiz limona talip çıktı

Çekirdeksiz limona talip çıktı

Mersin'deki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu'nda yürütülen çalışmayla üretilen çekirdeksiz limona yurtdışından büyük ilgi gösterildiği bildirildi.

A+A-
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu'nda yürütülen çalışmayla üretilen çekirdeksiz limona ABD ve Güney Afrika'dan firmaların talip olduğu bildirildi.
 
Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürü Dr. Davut Keleş, çekirdeksiz limonun Türkiye'de ilk kez üretildiğini, ticari anlamda da dünyada ilk kez piyasaya sunulduğunu söyledi.
 
Çekirdeksiz ürünlerin limonların kraliçesi olarak adlandırılan ''kütdiken'' cinsinden elde edildiğini aktaran Keleş, bu cinsin 8-9 ay saklanabildiğini ve bu sayede büyük avantaj sağladığını ifade etti.
 
Keleş, çekirdeksiz limonun da bu özellikleri taşıdığı için ticari değerinin yüksek olduğunun altını çizerek, "Bunun sadece biz düşünmüyoruz. ABD ve Güney Afrika'dan iki tane uluslararası şirketle anlaşmalar imzalandı. Onlar şu an bu ürünü kendi ekolojilerinde deniyorlar. O deneme bittikten sonra ticarete söz konusu olacak" dedi.
 
Çekirdeksiz limon satışını Türkiye-Asya, Amerika ve Avrupa-Afrika olarak üçe ayırdıklarını bildiren Keleş, "Türkiye hakkıyla ilgili de yerli bir firmayla görüşmeler devam ediyor. Onunla da anlaşabilirsek yasal mevzuat çerçevesinde ihaleye çıkıp satışını gerçekleştireceğiz" dedi.
 
Keleş, çekirdeksiz limonun çok büyük bir kolaylık sağladığını anlatarak, şöyle devam etti:
 
"Tüm turunçgillerde çekirdeksizlik istenilen bir özelliktir. Lüks lokantalarda veya otellerde çekirdeği düşmesin diye limonun tülbente sarıldığını görürsünüz. O tülbenti siz ne kadar hijyen tutabileceksiniz. Bu nedenle ürünün büyük ilgi göreceğini tahmin ediyoruz."
 
Ticari avantajı fazla
 
Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu'nda projeyi yürüten turunçgil uzmanı Dr. Güçher Kafa da çekirdeksiz limonun Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen bir projeyle ortaya çıktığını söyledi.
 
''Kütdiken'' cinsinden elde edilen üç çeşidin ticari olarak da çok alternatif içerdiğini belirten Kafa, çeşitlerin Türkiye'de ilk kez mutasyon ıslahıyla geliştirilen turunçgil çeşidi olarak da dikkati çektiğini bildirdi.
 
Kafa, limonların kraliçesi olarak adlandırılan ''kütdiken''in tek kusurunun çekirdeği olduğunu ve bu çalışmayla bu kusurun da giderildiğini ifade etti.
 
Kafa, dünyada çekirdeksiz limonla ilgili çalışmaların yapıldığını ve ürün elde edildiğini ancak bunun ticari gelişiminin sağlanamadığını anlatarak, bu noktada da ürettikleri limonun sululuk, yola dayanıklılık ve görüntüsüyle öne çıktığını kaydetti.
 
Geliştirilen üç çeşit çekirdeksiz limona ''Alata'', ''Uzun'' ve ''Gülşen'' adının verildiğini aktaran Kafa, bu ürüne ilginin önümüzdeki dönemlerde daha da artacağına inandıklarını söyledi.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.