1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cameron: Gerçek düşmanımız İslam’ı çarpıtan zehirli söylemlerdir
Cameron: Gerçek düşmanımız İslam’ı çarpıtan zehirli söylemlerdir

Cameron: Gerçek düşmanımız İslam’ı çarpıtan zehirli söylemlerdir

Obama ile İngiltere Başbakanı David Cameron, Oval Ofis'te yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

A+A-

Barışkan Ünal, Mehmet Ö. Toroğlu'nun haberi

Basın toplantısında, aşırılık yanlılarıyla mücadeleden söz ederken, Cameron’un "İslami aşırılık yanlısı teröristler" ifadesini kullanması, Obama’nın ise "İslam" kelimesini kullanmayıp "aşırılık yanlısı terörizm" ifadesini tercih etmesi dikkati çekti.   

Görüşmelerinin büyük bölümünde terörizm tehdidini ele aldıklarını belirten Obama, bu sorunun sadece istihbarat ve askeri güçlerle çözülemeyeceğini, özellikle gençlerin terörizme katılmasını önleyecek stratejilerle, güvenlik güçleriyle yerel toplumların iletişimin geliştirilmesi konularına eğilinmesinin önemine işaret etti. 

Obama, "Biz daha güçlüyüz, yıkmak değil kurmak için birlikte çalışmak ve hoşgörü noktasında Müslümanların büyük çoğunluğunun inandığı değerleri temsil ediyoruz. Bu, kalplerde büyük sızıya, trajediye ve yıkıma neden olan bir problem ama bu aynı zamanda sonunda yenilgiye uğratacağımız bir şey" dedi. 

Bunu sadece silahlarla yapamayacaklarını, bu noktada Cameron ile görüşmesinde Müslüman dünyasının büyük çoğunluğunu temsil eden seslerin nasıl daha fazla duyulması ve böylelikle fanatiklerin mesajları kadar etkin ortaya konulabilmesi hakkında konuştuklarını aktaran Obama, bunun yanında yerel toplumlar ve dini liderlerle nasıl daha iyi çalışılabileceğini ele aldıklarını anlattı. 

Obama, gelecek ay düzenlenecek terörle mücadele zirvesine İngiltere’yi de davet etti. 

"Bizim avantajımız Müslümanların kendilerini Amerikalı hissetmesi"

Obama, bir soru üzerine, ABD’nin Avrupa’ya göre "büyük bir avantajı"” olduğunu ifade ederek, bunu güvenlik güçlerinin etkinliği değil, ülkedeki Müslüman nüfusun kendilerini Amerikalı olarak hissetmesi şeklinde gösterdi.

Obama, "Burada geleneğimizde olan göçmenlik ve özümseme süreci belki de bizim en büyük gücümüz. Bu, burada bu tür trajedilerin yaşanmayacağı anlamına gelmiyor, Boston Maratonu örneğinde olduğu gibi ama yardımcı bir unsur. Avrupa’nın bazı yerlerinde bu durum söz konusu değil ve belki de Avrupa’nın yüzleştiği en büyük tehlike, bu problemleri sadece güvenlik güçleri ve askeri yaklaşımlarla yanıt vererek değil, aynı zamanda Kuzey Afrikalı Fransızlar ile güçlü bağlarını tanıması yoluyla da ele alması önemli. Bu konuda Avrupa genelinde bir kabul var ve bunu kaybetmememiz önemli" diye konuştu.   

Cameron da Obama’ya katılarak, geçmişte bazı Avrupa ülkelerinin birlikte güçlü bir toplum kurmak yerine, farklı kesimlere ve dini gruplara farklı yaklaşımlar sergilediğini belirterek, ancak hala entegrasyonun tüm avantajlarına sahip olup, radikal ideolojilerin arkasından gidebilecek insanlar olduğuna işaret etti. 

Cameron, "Buradaki gerçek düşmanı unutmamamız lazım ki o da İslam’ı çarpıtan zehirli söylemlerdir" ifadesini kullandı. 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.