1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. "Büyük Oyun-İlk Darbe" oyunun galası yapıldı
"Büyük Oyun-İlk Darbe" oyunun galası yapıldı

"Büyük Oyun-İlk Darbe" oyunun galası yapıldı

Modern Türkiye tarihinin ilk siyasi darbesi olarak görülen Sultan Aziz’in tahttan indirilmesi ve ardından şüpheli ölümünü anlatan "Büyük Oyun-İlk Darbe" tiyatro oyunun galası yapıldı.

A+A-

Yönetmenliğini Kenan Korkmaz'ın üstlendiği, senaryo uyarlamasını Yusuf Akçay'ın yaptığı ve sponsorluğunu Esenyurt Belediyesinin üstlendiği, modern Türkiye tarihinin ilk siyasi darbesi olarak görülen Sultan Aziz’in tahttan indirilmesi ve ardından şüpheli ölümünü anlatan "Büyük Oyun-İlk Darbe" tiyatro oyunun galası yapıldı.

Cemal Reşit Rey'de gerçekleşen galada açılış konuşmasını yapan Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, "Tarihimizin ilk darbesine maruz kalan ve darbeciler tarafından şehit edilen Sultan Aziz’i anlatan Büyük Oyun-İlk Darbe isimli tiyatro oyunuyla yeniden hatırlamayı ve bu vesileyle milletimizi tarihin gerçeklikleriyle buluşturmayı arzu ediyoruz. Kendi tarihimizi yıllardır sömürgeci aydınların kaleminden okuduk. Bugünü anlamak için dünün gerçeklerini anlamak zorundayız." şeklinde konuştu.

Tanklara ve kurşunlara karşı 15 Temmuz gecesi yürüyen Türk milletinin kılık değiştirmiş işgal kuvvetlerine karşı yeniden bir tarih yazdığını belirten Kadıoğlu, şunları söyledi:

"O gece Sultan Aziz'in torunları uyanmış ve canlarını hiçe saymışlardır. Taşeron örgütler marifetiyle vatanımıza yöneltilen alçak saldırıları şanlı bir şuur ve duruşla ortadan kaldırabiliriz. Padişahı ülkesine ihanet etmekle itham edip, ülkesini terk ettiği söylentilerini yayarak deviremeyince dış güçlerin desteğiyle darbe yapacaksın. Bununla da kalmayıp katledeceksin ve intihar ettiğini yayacaksın. Bizler uykudan uyanmamız lazım. Bizler tankların önüne yatarız ama asla vatanımızı ve Cumhurbaşkanımızı bu hainlere teslim etmeyiz."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.