1. HABERLER

  2. BEDİÜZZAMAN

  3. Bugün ben susayım, Said Nursi konuşsun
Bugün ben susayım, Said Nursi konuşsun

Bugün ben susayım, Said Nursi konuşsun

Ben susayım, Said Nursi ve Nuri Pakdil konuşsun. Onların nurlu sözleri köşemi aydınlatsın

A+A-
Risale Haber-Haber Merkezi
 
Star yazarı Hakan Albayrak bugünkü köşesinde Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin "bayramlardaki Allahu ekberlerle" ilgili sözlerine yer verdi.
 
"Bugün ben susayım, Said Nursi ve Nuri Pakdil konuşsun. Onların nurlu sözleri köşemi aydınlatsın" diyen Albayrak'ın köşesi şöyle:
 
Said Nursi:
 
“Evet, eğer namazların arkasında, hususan bayram namazlarında, bir anda Allahu ekber diyen yüzer milyon insanların sesleri, âlem-i gaybda ittihad ettikleri gibi, âlem-i şehadette dahi birbiriyle ittihad edip içtima etse, küre-i arz tamamıyla büyük bir insan olup, azametine nisbeten büyük bir sadâ ile söylediği Allahu ekber’e müsavi geldiğinden, o muvahhidînin ittihadıyla bir anda Allahu ekber demeleri, küre-i arzın büyük bir Allahu ekber’i hükmüne geçiyor. Adeta bayram namazlarında âlem-i İslâmın zikir ve tesbihiyle zemin zelzele-i kübrâya mazhar olup, aktâr ve etrafıyla Allahu ekber deyip, kıblesi olan Kâbe-i Mükerremenin samimî kalbiyle niyet edip, Mekke ağzıyla, Cebel-i Arefe diliyle Allahu ekber diyerek, o tek kelime, etraf-ı arzdaki umum mü’minlerin mağara misal ağızlarındaki havada temessül ediyor. Birtek Allahu ekber kelimesinin aks-i sadâsıyla hadsiz Allahu ekber vuku bulduğu gibi, o makbul zikir ve tekbir, semâvâtı dahi çınlatıp berzah âlemlerine de temevvüç ederek sadâ veriyor. İşte, bu arzı böyle kendine sâcid ve âbid ve ibâdına mescid ve mahlûklarına beşik ve kendine müsebbih ve mükebbir eden Zât-ı Zülcelâle, yerin zerrâtı adedince hamd ve tesbih ve tekbir edip ve mevcudatı adedince hamd ediyoruz ki, bize bu nevi ubudiyeti ders veren Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmına ümmet eylemiş.”
 
Nuri Pakdil:
 
“Şimdi ve sonsuza kadar Filistin’in yanında olduğumuzu vurgularken; Yüce Peygamberimiz, Ulu Önderimiz Muhammed’in ebedi ışıklı çizgisinde Ramazan Bayramı’nın, Ortadoğu’ya, Afrika’ya, Asya’ya ve tüm yeryüzüne kutlu olmasını yürekten dilerim.”  
 
 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
7 Yorum