1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Buğdayda yüksek fiyat çiftçiye teselli oldu
Buğdayda yüksek fiyat çiftçiye teselli oldu

Buğdayda yüksek fiyat çiftçiye teselli oldu

İlkbahar ve sonbaharda yaşanan kuraklıktan dolayı düşen buğday rekoltesi, Türkiye'nin tahıl ambarında da buğday fiyatlarını artırdı.

A+A-
Konya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Faruk Çöklü, "Rekolte çiftçimizin yüzünü güldürmese de fiyatlar güldürdü. Bu ramazanda, sıcak günde çiftçimiz yüzü gülerek hasadını yapıyor" dedi.
 
Bu yıl ekim dönemlerindeki kuraklık, rekolte düşüklüğü ve buğday ekilişlerinin azlığından dolayı yükselen buğday fiyatları, hasat döneminde çiftçi için bir anlam teselli oldu. Konya'da hasadın devam ettiği bu günlerde, Konya Ticaret Borsasında (KTB) ekmeklik buğdayın tonunun 850-1.050 lira arasında işlem görmesi, geçmiş yıllarda buğdaya az fiyat verilmesinden yakınan çiftçinin beklentilerini karşıladı. Sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bu günlerde, fiyatlardan dolayı yüzü gülen çiftçiler, oruç ve sıcağa aldırmadan mahsullerini topluyor. Konya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü, bu yıl rekoltenin beklentilerin altında gerçekleştiğini, özellikle Anadolu'da yüzde 50'lere varan bir rekolte kaybı olduğunu söyledi. Son ve ilk bahar aylarının kurak geçmesi ve bununla beraber dolu zararı nedeniyle bu yıl bekledikleri rekolteye ulaşamadıklarını belirten Çöklü, "Bu yıl kurak geçen mevsimler, rekolte düşüklüğü ve buğday ekilişlerinin azlığından dolayı fiyatlar da yükseldi" dedi.
 
ÜRETİM, İHTİYACIMIZI KARŞILAYACAK ŞEKİLDE
 
Bu yükselişi beklediklerini ifade eden Çöklü, yükselişlerin çiftçinin maliyetleri düzeyinde seyrettiğinden dolayı memnun olduklarını dile getirdi. KTB'de buğdayın tonunun 850-1.050 lira arasında işlem görmesinin, çiftçileri memnun ettiğini aktaran Çöklü, şunları kaydetti: "Ama çiftçimizin elinde fazla mahsul yok. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın bu sene buğday üretiminin yaklaşık 20 milyon ton olduğunu ifade etmesine rağmen Anadolu'da özellikle buğday ekilişlerinden istenilen düzeyde verim alınamadığı, çiftçinin geçmiş yıllarda az fiyat verilmesinden dolayı buğdaydan uzaklaştığı, dolayısıyla da buğday üretiminde istenilen verimliliği bulamadığımızı görüyoruz. Bunda geçmiş yılların da etkisi var. Ama Türkiye genelindeki üretim, ihtiyacımızı karşılayacak şekilde. Türkiye'nin stokları kendisine yetecek düzeyde. Endişe edecek bir durum yok. Bu yükselişlerden dolayı 'Türkiye genelinde buğday kuraklığı veya buğday kıtlığı olacak' diye düşünmemek gerekiyor. İyi bir yıl geçirmiyoruz ama kötü bir yıl da geçirmiyoruz. Normal seviyeyi yakalayacağımızı düşünüyorum." KTB Başkanı Muhammet Uğur Kaleli ise, bugün için piyasada oluşan buğday ve arpa fiyatlarının çiftçiler açısından olumlu seyrettiğini ifade etti. Kaleli, Konya Ovası'nda azalan rekolteyle üzülen üreticinin, oluşan fiyatlarla rahatladığına işaret etti.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum