1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bu referandum Türkiye’nin istiklali için çok önemli bir karar
Bu referandum Türkiye’nin istiklali için çok önemli bir karar

Bu referandum Türkiye’nin istiklali için çok önemli bir karar

Ekonomi Bakanı Zeybekci, anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin, "Bu referandum Türkiye’nin istiklali ve istikbali ile ilgili çok önemli bir karar ve uygulama." dedi.

A+A-

AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, partililere yaptığı konuşmada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde Türk milletinin tarih yazdığını belirten Zeybekci, uçaklarla üzerlerine bombalar atılan milletin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha televizyona bağlanmadan meydanlara inerek destan yazdığını söyledi.

Böyle bir döneme yapılan şahitliğin ardından Türk demokrasisi için 2017 yılında da milletin önemli bir döneme şahitlik edeceğini anlatan Zeybekci, 2017 yılında anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi referandumuyla Türkiye’deki yönetim sisteminin çok önemli bir hastalıktan kurtulacağını, sandığa giden milletin artık "Acaba bu seçimden ne çıkacak? Koalisyon mu çıkacak? Belirsizlik mi çıkacak? Kaç partili bir iktidar ya da hükümet çıkacak?" gibi düşünceler içerisinde olmayacağını dile getirdi.

Türkiye’de seçimlere giderken artık milletin yüreğinin ağzına gelmeyeceğini ifade eden Zeybekci, "Çünkü kim gelirse gelsin mutlak bir şekilde yüzde 51 ve üzerinde gelecek. Seçimlerden ne çıkarsa çıksın istikrarlı beş yıl boyunca devam edecek bir cumhurbaşkanı ve onun kuracağı bir hükümet olacaktır. Birine görev vererek, yetkilendirerek falan değil, onun kuracağı bir hükümet olacak. Beş yıl boyunca kendi hükümetini kurarak gelecek. Kim gelirse gelsin. Biz illa ki AK Parti'li biri gelsin diye bir endişemiz yok. 2017’de de milli bir hassasiyeti olan, bu millet var olsun hassasiyetinde birleşebildiğimiz MHP ile, Meclis'ten yeni anayasa geçtikten sonra da milletin referandumu ile 2017’de bunu gerçekleştireceğiz. Onun için görevimiz bitmedi, bu referandumdan sonra devlet yeniden yapılandırılacak." değerlendirmesinde bulundu.

"Bu AK Partililerin meselesi değil"

"Bu AK Partililerin meselesi değil. Bu referandum Türkiye’nin istiklali ve istikbali ile ilgili çok önemli bir karar ve uygulama." diyen Zeybekci, şöyle devam etti:

"MHP’yle beraber zaten, bu milletin önünü açmak gibi bir görevi icra ediyoruz. Ama CHP’li kardeşlerimize şunu söyleyebilirsiniz; bu bir parti meselesi değil. Senin partin, benim partim meselesi değil. Bu, Gazi Mustafa Kemal’in söylediği gibi, 'mevzubahis vatansa gerisi teferruattır' diyebileceğimiz hassasiyette bir mesele.15 Temmuz gecesi okeyin başından kahveden kalktı koştu insanlar, 15 Temmuz gecesi bir restorandan, bir birahaneden kalktı koştu belki insanlar. Bunu unutmamak lazım. Bir milli duruştu. Dünya demokrasi tarihine geçecek demokrasi devrimiydi. Milletin devrimiydi. AK Parti'lilerin veya şunların değil. Milletin devrimiydi. 15 Temmuz’un devamı olan 2017 referandumu da milli bir devrim olacak."

"Bu siyasi partiyi (HDP) artık reddediyorlar"

Terör örgütlerine destek veren bazı belediyelere yapılan görevlendirmelerin CHP tarafından eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine Zeybekci, "O kararı millet verir, siyasetin güzelliği budur. Siyasette o dönemde performans gösterirsiniz, aktivitelerde bulunursunuz, kararlar alırsınız, söylemlerde bulunursunuz, günü geldiğinde millet onunla ilgili mahşeri vicdan dediğimiz milli vicdan bir karar verir. O karar da onlara verilebilecek en önemli cevaptır. Uyanık tüccar hesabıyla... O bölgedeki Kürt kardeşlerimizin başımızın üzerinde yeri var. Acaba oralardan bir şey kapabilir miyiz? Oradaki vatandaşlarımız terör örgütüne ve terör örgütüne müzahir olan bu siyasi partiyi (HDP) artık reddediyorlar. Artık onların bu bölücü fikirlerini kabul etmiyorlar. Bu reddiyetçiliğin başladığını görerek anamuhalefet, ucuz bir siyasi hamleyle acaba biz de oradan bir şey alabilir miyiz düşüncesindeler." diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.