1. HABERLER

  2. BİLGİ BANKASI

  3. Bu Hafta okunabilecek Cuma'ya özel dualar (28 Ekim)
Bu Hafta okunabilecek Cuma'ya özel dualar (28 Ekim)

Bu Hafta okunabilecek Cuma'ya özel dualar (28 Ekim)

Bir Müslüman her zaman dua edebilir. Fakat bazı günlerde edilen dualar daha bir makbuldür. Mübarek Cuma günü ise şüphesiz bunlardan biridir. Bu Cuma'ya özel dualar ise haberimizin içeriğinde. İşte 28 Ekim Cuma gününe özel dualar...

A+A-

Cuma Günleri, biz Müslümanlar için en mübarek gündür. Bu mübarek gün ise okunacak dualar ve kılınacak namazlar pek makbuldür. Cuma Namazı ibadetini de içinde bulunduran mübarek Cuma Günü edilecek dualar çok ehemmiyetlidir.

Cuma günü okunacak dua, pek çok önemli dini gün içinde okunacak dualar gibi önemlidir. Cuma günü duaları ile ilgili pek çok hadis de mevcuttur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadiste şöyle buyuruyor; “Cuma gününde bir saat vardır ki Müslüman o saatte namazda Allah"tan bir hayır isterse, Allah ona istediğini verir” (Buhârî, De"avât, 61)

Yine Peygamberimiz (s.a.v.) Hz. Ali'ye (r.a.) şöyle demiştir; “Cuma gecesi olduğu zaman gecenin son üçte birinde kalkabilirsen (kalk ve dua et). Çünkü o vakit, (meleklerin) şahit olduğu bir zaman dilimidir. Bu vakitte yapılan dua kabul olur.” (Ebû Davûd, Dua, 115)
 

Görüldüğü gibi Cuma günü yapılacak Dua'nın ehemmiyeti büyüktür. Biz de sizler için 28 Ekim Cuma gününe özel Cuma Dualarını derledik.

28 Ekim 2016 Cuma Duaları

1) Allah"ım! Sen beni eksiksiz özürsüz yarattın; çocuktum, büyüttün ve yeterli miktarda rızk verdin bana. Allah"ım! Ben, indirdiğin ve kendisiyle kullarını müjdelediğin Kitabında şöyle buyurduğunu gördüm: “Ey kendi aleyhlerinde haddi aşan kullarım! Allah"ın rahmetinden ümit kesmeyin; Allah bütün günahları bağışlar.” (Zümer, 53)
2) (Allah"ım!) Geçmişte benden vuku bulan kötülükleri biliyorsun, hem de benden daha iyi. Amel defterimde aleyhimde sıralanan suçlardan dolayı yazıklar olsun bana! Eğer her şeyi kapsayan affının hâlime şamil olacağını umduğum yerler olmasaydı, (ümitsizlikten) kendimi bırakır, helâk olup giderdim.
3) Eğer kulun, Rabbinden kaçması mümkün olsaydı, senden kaçmaya en lâyık olan benim. Yeryüzünde ve gökte hiçbir şey sana gizli değildir ve sen (kıyamet günü) onları açığa çıkaracaksın. Karşılık verici olarak sen yeterlisin; hesap görücü olarak sen kâfisin.
4) Lailahe illallah günahlarımız af eyle, Muhammedün Resullullah makamımı nur eyle.

İlahi Yarabbi son nefesimde kendime malik olmadığım zaman bu duamı sana emanet ederim.

Selatü selaya yolladım Mevlaya, sen cümlemizin muradını ver gelecek Cuma"ya.

Lailahe illallah ve cellehü edası ile, Rabbim muradımızı ver melekler duası ile.

Lailahe illallah kalbimizi karartma, rızkımızı azaltma, kabrimizi, daraltma, senden başka kapı aratma, muhannete muhtaç etme.

Lailahe illallah imanla sabır, Muhammedün Resullullah azapsız kabir.

Allahım beni af eyle, her derdimi def eyle, rızkımızı bol eyle, kabrimizi nur eyle, sual meleklerinin cevabını muktedir eyle.

5) Evvelim Allah, ahirim Allah, kalbimde beytullah Lailahe illallah Muhammedün Resullullah. “Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve rasûlühü” diyerek çene kapatmak nasip eyle Yarabbi.

Allahım şeytanın şerrinden, kabirdeki yılanlardan, çıyanlardan, ölümün dehşetinden, kabirin azabından, sıratın zulmetinden muhafaza eyle Allahım.

Ölümün hayırlısını, üç ayların birisini, Yasinin yarısını okurken ölmeyi nasip eyle Yarabbi. Amin.

Risalehaber.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.