1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bozkırın fidanları orman oluyor
Bozkırın fidanları orman oluyor

Bozkırın fidanları orman oluyor

Kurak ve yarı kurak iklim bölgesindeki Konya Ovası'nda Orman Bölge Müdürlüğünce yetiştirilen milyonlarca fidan, Türkiye'nin dört bir yanında yeşeriyor. Konya Orman Bölge Müdürü Karacabey, "Bu yıl merkezimizde ürettiğimiz fidan sayısı 12 milyon 500 bin. Bu

A+A-

Konya Orman Bölge Müdürlüğü fidanlıklarında yetiştirilen milyonlarca fidan ile Türkiye'nin ağaçlandırma çalışmalarına destek veriliyor. Kurak ve yarı kurak iklimi ve 300 milimetre dolaylarındaki yağış miktarına sahip Konya Ovası, hububatın yanı sıra ağaçlandırmada da Türkiye'ye önemli katkı sağlıyor. Ovanın toprağındaki tuz ve kireç miktarının yüksek, yağış rejiminin ise düşük seviyelerde olmasına rağmen Konya Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki 6 fidanlıkta 70 türde fidan üretimi gerçekleştiriliyor. Kurak ve yarı kurak mıntıkaya yönelik en büyük fidanlık üretim merkezi özelliğini de barındıran bu fidanlıklarda yetiştirilen milyonlarca fidan, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde toprakla buluşturuluyor. Konya'nın orman varlığı bakımından diğer orman bölgelerinin gerisinde bulunduğunu belirten Konya Orman Bölge Müdürü Bekir Karacabey, ovada iklimin kurak ve yarı kurak olduğundan fidanların güçlükle yetiştirildiğini söyledi.

FİDANLARIN ÇOĞU KONYA'DAN 

Karacabey, Orman Genel Müdürlüğünün ağaçlandırma faaliyetlerinde dışarıdan fidan almadığını dile getirerek, şöyle konuştu: "Kendi ürettiğimiz fidanları dikiyoruz. Kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile vatandaşlarımıza da bu fidanlardan veriyoruz. Onların da katkılarıyla yaşadığımız coğrafyayı ağaçlandırmaya çalışıyoruz. Bu yıl merkezimizde ürettiğimiz fidan sayısı 12 milyon 500 bin. Bunların 10 milyonu toprakla buluştu. Bazı zorluklar var. Konya'daki toprağın kireç ve tuz miktarının yüksek olması ağaçlandırma çalışmalarını zorlaştırıyor. Tüm bunlara karşın kireç ve tuza dayanıklı fidanlar yetiştirerek, bu engeli aşmaya gayret ediyoruz." 

ORMAN VARLIĞI CİDDİ ORANDA ARTIYOR

Türkiye'deki ağaçlandırma faaliyetlerine ürettikleri fidanların önemli ölçüde katkı sağladığını vurgulayan Karacabey, "Genel Müdürlüğümüz ülkemizde bugüne kadar 156 bin hektar orman kurdu. Doğal ormanların haricinde kurulan bu yeni ormanlarda bizim yetiştirdiğimiz fidanlar da yeşeriyor. Bu çalışmalara katkımız ciddi oranda oldu. Ormanlarımızı kaybetmiyoruz, tam tersine yeni ağaçlandırma alanlarına kavuşuyoruz. 'Nerede olursa olsun bir fidan yetişsin' diyoruz. Halka bu amaçla ücretsiz fidan veriyoruz."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.