1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. BM'den yeni eylem planı
BM'den yeni eylem planı

BM'den yeni eylem planı

BM Genel Sekreteri Ban, Binyıllık Kalkınma Hedefleri'nin (BKH) dolmasına 500 gün kala, yeni bir eylem başlattı.

A+A-
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Binyıllık Kalkınma Hedefleri (BKH) için belirlenen tarihin dolmasına 500 gün kala, Pakistan'lı Malala Yusufzai ile yeni bir eylem planı başlattı.
 
Pakistan'daki kızların okula gitmesi amacıyla mücadele eden Pakistanlı Malala Yusufzai'yi kabul eden BM Genel Sekreteri Ban, ardından genç misafiri Yusufzai ile BM Vesayet Konseyi'nde dünyanın değişik bölgelerinden gelen 500 gençle BKH konusunda toplantı gerçekleştirdi.
 
 Toplantıda konuşan Genel Sekreter Ban, ''Kalkınma çabasında gençlerin fikir ve ilhamının kritik bir rolü olduğunu'' belirterek, ülkelerinin ulusal planlarına katılmalarının önemine değindi.
 
Ban,  BKH konusunda yaptığı genel değerlendirmede, açlığın ortadan kaldırılması hedefinin yarı yarıya azaltıldığını, daha fazla kız çocuğunun okula gittiğini ve daha fazla ailenin iyi kaliteli suya erişiminin sağlandığını belirtirken, daha artık fazla çocuk ve annenin daha iyi şartlarda yaşadığını ifade etti.
 
''Şimdi BKH'de ivme zamanı'' diyen Ban, ''sağlık, eğitim ve enerji'' alanındaki stratejik yatırımların kalkınmada anahtar rolü oynayacağını ve özellikle bu alanlarda kadın ve kızların güçlendirilmesinin altını çizdi.
 
Genel Sekreter Ban, temmuzda üye devletlere sunduğu BKH raporunda ise doğum, anne ölümleri, evrensel eğitim ve sürdürülebilir çevre konusunun, hala ciddi derecede sorun olduğu ve mücadele gerektiğini dile getirmişti.
 
Eski Genel Sekreter Kofi Annan döneminde, 2000 yılındaki BM zirvesinde 147 ülkenin, hükümet veya devlet başkanı ya da temsilcisi tarafından kabul edilen BKH; ''aşırı yoksulluğun ve açlığın yok edilmesi, evrensel ilköğretimin sağlanması, cinsiyet eşitliğinin teşvik edilmesi ve kadınların güçlendirilmesi, çocuk ölüm oranının azaltılması, anne sağlığının iyileştirilmesi, HIV/AIDS, sıtma ve diğer hastalıklarla mücadele edilmesi, çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması, kalkınmaya yönelik küresel işbirliğinin geliştirilmesi''nden oluşan 8 konuda 15 yıllık bir yol haritası çıkarılmıştı.
 
AA
 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.