1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. BM Genel Kurulu'nda İklim Zirvesi düzenlenecek
BM Genel Kurulu'nda İklim Zirvesi düzenlenecek

BM Genel Kurulu'nda İklim Zirvesi düzenlenecek

ABD'nin New York kentinde başlayacak BM 69. Genel Kurulu kapsamında düzenlenecek BM İklim Zirvesi'ne katılacak liderlerin, iklim değişikliği konusunda anlaşmaya varması bekleniyor.

A+A-
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nde düzenlenecek zirveye katılması beklenen 120'ye yakın devlet ve hükümet başkanı, iklim değişikliğinin neden olduğu sorunlara yönelik çözüm önerileri, taahhütleri ve çabalarını sunacak. Devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra iş dünyası ve sivil toplum örgütlerinden liderlerin de katılacağı zirve, 2015'in aralık ayında Fransa'nın başkenti Paris'te yapılacak İklim Konferansı öncesinde iklim değişikliğiyle mücadelenin çerçevesinin oluşturulması için önemli bir fırsat olarak görülüyor .
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, iklim değişikliğinin dünyanın dört bir yanında hava koşullarını etkileyerek yerleşik düzene ciddi ölçüde zarar verdiğini belirterek, sera gazı emisyonunu azaltarak ve düşük karbonlu sanayiler inşa ederek risklerin azaltılabileceğini kaydetti.
 
İklim değişikliğiyle mücadeleye her ülkenin ve her bireyin katılmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Ban, zirveye katılacak ülkelerin liderlerine iklim değişikliğinin neden olduğu etkilere karşı mücadele çağrısında bulundu.
 
Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ), yıllık sera gazı emisyonu raporunda, iklim değişikliğine neden olan sera gazının atmosferdeki miktarının, karbondioksit (CO2) yoğunluğunun artması sonucu geçen yıl rekor düzeye ulaştığını açıklamış, uluslararası topluma iklim değişikliğinin neden olacağı potansiyel yıkımı önlemek için harekete geçmesi uyarısında bulunmuştu.
 
Türkiye'nin ''Ulusal Eylem Planı''
 
Türkiye, 2007-2023 dönemini kapsayan 9. Kalkınma Planı çerçevesinde, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında bütün ilgili tarafların katılımıyla sera gazı emisyonunun azaltılması için izlenecek politikaları ve alınacak önlemleri ortaya koyan bir ''Ulusal Eylem Planı'' hazırlayacak. 
 
Plana göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde "İklim Değişikliğini Araştırma, Teknoloji ve Eğitim Merkezi" kurulacak ve  sera gazı emisyonu envanteri Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uygun olarak incelenerek rapor haline getirilecek.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulan "İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu" da karbon piyasası ve yeni karbon ticareti değişikliklerini kayıt altına alacak. Kapasite Geliştirme Programı'na göre, iklim değişikliği uyum projelerine yaklaşık 1,9 milyon dolar harcandı.
 
Türkiye, tamamlanan projelere ek olarak dört yıllık dönem için BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nden kaynaklanan yükümlülüklerin yerine getirmesi için yapılanları gösteren ''6. Ulusal Bilgi Paylaşımı'' projesini de hazırlıyor. 2013 Yıllık Yatırım Programı'na sunulan proje için 2,3 milyon lira bütçe belirlenmişti. Proje çerçevesinde, Sera Gazı Salınımı Tahminleri ve Sektörel Analizler hazırlanacak.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.