1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Biberde Zam Sinyali
Biberde Zam Sinyali

Biberde Zam Sinyali

BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Berdan Ber, çeşitli nedenlerden ötürü arz daralması yaşanan biberde fiyatların yükseleceğini iddia etti.

A+A-
BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Berdan Ber, çeşitli nedenlerden ötürü arz daralması yaşanan biberde fiyatların yükseleceğini iddia etti.
 
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Üyesi Berdan Ber, çeşitli nedenlerden ötürü arz daralması yaşanan biberde fiyatların yükseleceğini iddia etti.
 
Berdan Ber, Türkiye'de yıllık biber üretimi 2 milyon tonu bulduğunu, örtü altı üretimin ise yaklaşık yüzde 40’ının Antalya ve çevresinde yapıldığını dile getirdi. Son iki yılda BAİB ile ilgili bakanlıkların biber üretimini ve ihracatını belli dönemlerde desteklediğini, ihraca yönelik ürünlere destek verildiğini hatırlatan Ber, tüm çabalara rağmen ihracatçıların 2014 yılında bu desteği alamamasından yakındı. Son 3 ayda üreticinin eline bir kilogram biberden 20 ila 50 kuruş arasında gelir geçtiği bilgisini paylaşan Ber, "Bu rakam üreticinin maliyetini karşılamamış, üretici seradaki bitkilerini sökmüştür. Ayrıca üretici tohum, fide, sulama, sera yatırımı ve işçilik gibi maliyetlerini alamamış ve verimsiz bir sezon geçirmiştir. Bitkilerin sökülmesi nedeniyle son dönemde ürün arzı azalmıştır. Bu da önümüzdeki dönemde fiyatların yükselmesine neden olacaktır. Üretim eksikliği gerek iç piyasayı, gerekse dış piyasayı olumsuz etkileyecektir." dedi.
 
İhracatçının ve üreticinin amacının fiyat istikrarını sağlamak, ihracatı ve maliyetleri optimal seviyede tutabilmek olduğunu vurgulayan Ber, şunları söyledi: "İlgili bakanlıkların dikkatini çekmek, önümüzdeki dönemlerde benzer problemler yaşamamak adına ihracatının narenciye ve üzüm gibi çok önemli olduğunu düşündüğümüz biber, domates ve nara devletimizin gerekli desteği vermesini, üreticilerimiz ile ihracatçılarımızın ve iç pazar fiyat istikrarının sağlanması adına önemini vurgulamak isteriz. Ayrıca tüm meyve ihracatında biber ve domates gibi kalemler aracı rol üstlenmekte olduğu için geri plana atılmamalıdır. Unutulmaması gereken hassas konu ise 2,5 milyar dolara yaklaşan yaş sebze meyve ihracatının önümüzdeki yıllarda hızla artmasını sağlamak son derece hassasiyet taşımaktadır."
 
Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.