• Ankara9 °C
  • İstanbul11 °C
  • İzmir18 °C
  • Antalya23 °C
  • Trabzon18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bediüzzamanın Keçeli şakası ne demektir?
08 Ağustos 2011 / 10:30

Bediüzzaman'ın 'Keçel'i şakası ne demektir?

Bediüzzaman'ın hayatı boyunca en sevdiği latifelerden biriydi...

Risale Haber - Haber Merkezi

'Keçe Külahlılar'dan geldiği zannedilen ve 'Keçeli' şeklinde yanlış bilinen Bediüzzaman Said Nursi'nin sık kullandığı latifelerden biri 'Keçel-i keçel'in anlamı nedir?

Abdülkadir Badıllı'nın hazırladığı Mufassal Tarihçe-i Hayat'ın birinci cildinde yer alan bilgiye göre, Bediüzzaman Hazretleri hayatı boyunca bu "Keçel" kelimesini hoşuna gittiği için kullanmıştır.

Çok ciddi anlarda bile, bu kelimeyi sarf ettiği gibi, şaka ve latifeleri arasında da çok sevdiği kimselere de aynı kelime ile hitab ederlerdi. Fakat hayatının son senelerinde ekseriya latife ederken, "Keçel-i keçel" şeklinde kullanırdı. Manası "keloğlu kel" demektir. Manasını bilmeyenler "keçeli keçeli" şeklinde anlarlardı.

www.RisaleHaber.com

YORUMLAR
keçeli
ismail gok
arkadaşlar üstad bir dönem doğubeyazıtta yaşamış olmasını göz önünde bulundurursak ,bence keçeliyi kullanması bence kellik için deildir çünkü o bölgede 'keçeli' aşireti var. belki böyle bir sıfat kullanması aşiretin sahip olduğu özelliklerle konuştuğu kişiyi benzetmesi olabilir.
15 Mart 2014 Cumartesi 21:36
Risale-i Nur'da keçeli tabiri...
Mustafa Said İşeri
Kürtçe "keçel-i keçel" tabiri olabilir. Fakat Bediüzzaman birçok kelime, kavramı kendi üslubuyla yeniden şekillendirerek ve anlamlandırarak kullandığı gibi bu kelimeyi de kullanmış olması güçlü bir ihtimaldir. Bu kanaatimi Risale-i Nur'da kullanılan iki "keçeli" ifadesi kuvvetlendirmektedir. Birincisi, Barla Lahikası'nda (s. 172) bir talebesinden "keçeli kâtib" diye bahsetmektedir. Diğeri ise Emirdağ Lahikası'nda (s. 138) geçen "keçeli Salahaddin" ifadesidir. Her iki yerde de bir latife değil, iltifat vardır. Keçeli yerine kel ifadesini bu iki yerde kullanmayı akıldan geçirmek abesle meşguliyettir. Ezber bozmak güzeldir, fakat sağlam referanslara istinad etmek gerekir.
11 Ağustos 2011 Perşembe 14:27
Nereye
Yusuf Dağli
Arkadaşlar, ağzınızdan çıkanı kulağınız duyır mi? Hemen kavmiyetçilik kokuları yayıldı. Ağır ol bre. Hem sonra ravi'lere kaynağın, delilin nedir diye bakmadan sormadan ..... oluveriyoruz. Hem sevmek, hem kızmak ifadesi nasıl oluyor. ÜSTAD hz. bunu söylemiş mi, söylemiş. Hangi zaman, mekan, hal ve sebeplerde bunu zikretmiş soralım. B. abi yanılamaz mı, ve yine; bize delil gösteriyor mu?. TullabinNur müdakkiktir, müdellel konuşur.
10 Ağustos 2011 Çarşamba 15:16
KARİKATÜR
IŞİDi yönlendiren parmak
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Risale Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.312.492 06 88 / Faks : | Haber Yazılımı: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA
Web Hosting Sağlayıcı:    Kaliteweb Hosting