• Ankara4 °C
 • İstanbul5 °C
 • İzmir6 °C
 • Antalya8 °C
 • Trabzon10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bediüzzaman Said Nursi’ler öldü mü?
22 Mayıs 2012 / 11:12

Bediüzzaman Said Nursi’ler öldü mü?

Altan Tan, Müslüman alimlerin Kürt sorunu ile ilgili çözüm önerisi sunmadıklarını ileri sürdü

Risale Haber-Haber Merkezi

Hayrettin Karaman'ın yazılarını değerlendiren BDP Milletvekili Altan Tan, Müslüman alimlerin Kürt sorunu ile ilgili çözüm önerisi sunmadıklarını ileri sürdü. Taraf Gazetesi'ndeki yazısında Tan, "Neredeyse hemen her konuda fikir beyan eden, ‘Hıristiyan ve Yahudilerle diyalog’ tan ‘Finans kuruluşlarının nasıl işleyeceği’ne kadar “fetvalar” geliştiren Müslüman âlimlerin, molla, şeyh, aydın ve entellektüellerin; bu güne kadar, Kürt sorununun çözümü için kafa kafaya vererek ortaya koydukları aklıselim bir mütalaaları ve çözüm önerileri yok! Son 30 yılda 50 bin insanımızın hayatına ve ekonomik tahribat olarak ta, bazı hesaplara göre 1 trilyon dolara mal olan bir sorun ile ilgili tek bir ‘fetva’ yok!" dedi.

Hayrettin Karaman'a sorular soran Tan, "‘Bediüzzaman Said’i Nursi’ler ‘öldü’ mü?" diye çıkıştı.

Tan'ın sözleri şöyle:
"İslam ümmet anlayışına göre Arnavut, Boşnak, Kürt, Türk, Arap, Gürcü, Fars,...birlikte yaşayan Müslüman kavimlerin İslam ümmeti (Milleti) içindeki kavim hakları nelerdir? Sanırım bu basit sorunun cevabı da çok zor değil!

Peki bu basit sorunun çok da zor olmayan ‘üç satırlık’ cevabı neden bulunamıyor?

Ahmet Altan’ın mealen: “Ümmetçi olmaları gereken Türkiyeli/Türk Müslümanların damarlarına Kemalizm’in ulusçuluğu zerk edildi, zehirlendiler” tespiti doğru mu?

Birçok Müslüman Kürdün (eşim de dahil) “çerçeveletip duvara asılacak” değerde bulduğu bu yazıyı neden Laik-Seküler Ahmet Altan yazdı/yazabildi de onun yerine bizim anlı şanlı “abilerimiz” molla ve şeyhlerimiz yazmadı/yazamadı?

Bilgi ve birikimleri mi, yoksa cesaretleri mi yetmedi?

Yüzlerce Kürt alim, şeyh ve mollasının padişahtan ihsan peşinde olduğu bir dönemde Sultan Abdülhamid’in maaş teklifini red ederek Kürdistan’da Arapça, Kürtçe ve Türkçe öğrenim verecek bir üniversite açmak isteyen ve bu nedenle önce tımarhaneye, sonrasında ise hapishaneye atılan ‘Bediüzzaman Said’i Nursi’ler ‘öldü’ mü?"

YORUMLAR
eleştiri
faruk
arkadaşlar size göre şahıs yanlış durabilir.ama ne önemi var.o söyledikleri doğru ise herkes kendi içinde bir eşeltiri ve düşünmesi gerekmiyor mu ? neden hemen bu şahıs malum yerde olduğu için fikirleri üzerinden tartışmıyorsunuz ya da münazara etmiyoruz.Cemaat dışındaki insanlar da bediüzzamanın kabri ile ilgili merak ettiler tbmm komisyonunda soruldu. gazetede çok haberler çıktı ama ne denildi kabrinden ziyade fikirleri tartışılmalı .benim için acizane fikrim : şahıs önemli deildir söylediği önemli.newton demiştir,eınstan demiştir.sonuçta Allah istese doğruyu ve ikazı inanmayan ya da sizin yanlış saflarda olduğunu belirttiğiniz kişiler tarafında da yapabilir.bunu unutmayalım.lakin böyle bir mesesleyi risalede okuduğumu hatırlıyorum.tam belirtemeyeceğim için özür diliyorum.bence de cemaat maalesef çok temkinli davrandı bu konularda.ben şahsen de şahit oldum.bazı abilerden bile doğuya gittiğinde burası güvenli mi demeleri incitici.neyse bu hamur çok su götürür.
07 Ağustos 2012 Salı 18:14
Soru Sorma Özgürlüğü
Dr. Akın Özçift
Sitede bazı hakaretamiz yorumları görünce şaşırdım açıkçası. Nur talebesi duyarlılığı bu şekilde ifadeleri mazur göremez. Lütfen muhatabımızın fikirlerini paylaşmasak dahi:
(i) onun soru sorma hakkı olduğunu (ii) bizim de nurlardaki ölçülere uygun şekilde cevap vermemiz gerektiğini (arzu edersek) unutmayalım.
Bu konuyu en özgür, en kompleksiz şekilde nur talebeleri müzakere eder ve etmelidir. Nur talebesi sadece Kur'anın, Nur hakikatlerinin yanındadır. Bunun dışında bir "şeyin" tarafı olamaz olmamalıdır.
22 Mayıs 2012 Salı 15:00
çok dikkat etmek lazım
efe yakup
Altan Tan bağımsız olarak seçilmiş bir milletvekili iken, neden gidip kafatsçı ırkçı bir partiye girdi. Bu hakikatleri yani Üstadın islam kardeşliği ve ittihad-ı ümmet anlayışını madem ki takdir ediyor ve biliyor, o halde ne işi var zerdüşt ırkçıların yanıbaşında. UNUTMAMAK lazım ki doğru hedefe yanlış ve gayri meşru vasıtalarla varılamaz. Gaye ve hedefin doğruluğu kadar vasıtanın da doğru olması lazım. RİSALE HABER'İN DE sanki Hayrettin Karaman hoca gibi, mümtaz bir insanı bir siyasetçinin (Bir çoğu kendi cebi ve makamı dışında millete hizmet derdi olmayan) tenkidini adeta haklı gösterir tarzda vermesi de şık olmasa gerek. Bunlar fetvayı Dıyarbakır meydanlarında alternatif cuma namazı kıldıran, sahillerde havuz safası yapan sahte hocaların dan zaten alıyorlar. Altan Tan ise kendisine yazık ediyor.
22 Mayıs 2012 Salı 15:00
 • Saadetimi Risalelerin Kur’ân’a hizmet etmelerinde bildim
 • Türkiye organ bağışında ciddi sıçrama yaptı
 • Sosyal Harcamalar Zengine Gidiyor
 • Iğdır'da Kaloriferler Belli Saatlerde Yakılacak
 • Yoksulluk sınırı 4 bin liraya dayandı!
 • Kahramanmaraş Gelecekte Süs Bitkisi Merkezi Olacak
 • Odun Kesmekten Bıktı, Makine Tasarladı
 • Trafik cezası 2 milyar lirayı aştı
 • Risale-i Nur talebelerinin hizmet ölçüleri
 • Sakallarını tek tek yoldular
KARİKATÜR
İbadethaneye bulaşan ahtapot
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Risale Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.312.492 06 88 / Faks : | Haber Yazılımı: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA
Web Hosting Sağlayıcı:    Kaliteweb Hosting