1. HABERLER

  2. BEDİÜZZAMAN

  3. Bediüzzaman Said Nursi’ler öldü mü?
Bediüzzaman Said Nursi’ler öldü mü?

Bediüzzaman Said Nursi’ler öldü mü?

Altan Tan, Müslüman alimlerin Kürt sorunu ile ilgili çözüm önerisi sunmadıklarını ileri sürdü

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Hayrettin Karaman'ın yazılarını değerlendiren BDP Milletvekili Altan Tan, Müslüman alimlerin Kürt sorunu ile ilgili çözüm önerisi sunmadıklarını ileri sürdü. Taraf Gazetesi'ndeki yazısında Tan, "Neredeyse hemen her konuda fikir beyan eden, ‘Hıristiyan ve Yahudilerle diyalog’ tan ‘Finans kuruluşlarının nasıl işleyeceği’ne kadar “fetvalar” geliştiren Müslüman âlimlerin, molla, şeyh, aydın ve entellektüellerin; bu güne kadar, Kürt sorununun çözümü için kafa kafaya vererek ortaya koydukları aklıselim bir mütalaaları ve çözüm önerileri yok! Son 30 yılda 50 bin insanımızın hayatına ve ekonomik tahribat olarak ta, bazı hesaplara göre 1 trilyon dolara mal olan bir sorun ile ilgili tek bir ‘fetva’ yok!" dedi.

Hayrettin Karaman'a sorular soran Tan, "‘Bediüzzaman Said’i Nursi’ler ‘öldü’ mü?" diye çıkıştı.

Tan'ın sözleri şöyle:
"İslam ümmet anlayışına göre Arnavut, Boşnak, Kürt, Türk, Arap, Gürcü, Fars,...birlikte yaşayan Müslüman kavimlerin İslam ümmeti (Milleti) içindeki kavim hakları nelerdir? Sanırım bu basit sorunun cevabı da çok zor değil!

Peki bu basit sorunun çok da zor olmayan ‘üç satırlık’ cevabı neden bulunamıyor?

Ahmet Altan’ın mealen: “Ümmetçi olmaları gereken Türkiyeli/Türk Müslümanların damarlarına Kemalizm’in ulusçuluğu zerk edildi, zehirlendiler” tespiti doğru mu?

Birçok Müslüman Kürdün (eşim de dahil) “çerçeveletip duvara asılacak” değerde bulduğu bu yazıyı neden Laik-Seküler Ahmet Altan yazdı/yazabildi de onun yerine bizim anlı şanlı “abilerimiz” molla ve şeyhlerimiz yazmadı/yazamadı?

Bilgi ve birikimleri mi, yoksa cesaretleri mi yetmedi?

Yüzlerce Kürt alim, şeyh ve mollasının padişahtan ihsan peşinde olduğu bir dönemde Sultan Abdülhamid’in maaş teklifini red ederek Kürdistan’da Arapça, Kürtçe ve Türkçe öğrenim verecek bir üniversite açmak isteyen ve bu nedenle önce tımarhaneye, sonrasında ise hapishaneye atılan ‘Bediüzzaman Said’i Nursi’ler ‘öldü’ mü?"