1. HABERLER

  2. BEDİÜZZAMAN

  3. Bediüzzaman, Hz.Peygamber'e (asm) neden 'canlı güneş' diyor?
Bediüzzaman, Hz.Peygamber'e (asm) neden 'canlı güneş' diyor?

Bediüzzaman, Hz.Peygamber'e (asm) neden 'canlı güneş' diyor?

Resulullah'ın (asm) yaptığı en büyük inkılaplardan bir tanesi işte budur

A+A-

Eğitimci-Yazar Selim Gündüzalp, Bediüzzaman hazretlerinin Hz. Peygamber (asm) için neden 'canlı bir güneş' dediğini açıkladı.

Batman TP Fatıma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda konuşan Eğitimci-Yazar Selim Gündüzalp, “Anlatırken elbet bir metot uygulamalıyız. Düşmüş bir insan iki türlü kaldırılır. Bir ensesinden tutar kaldırılır. Bir de yanına düşersiniz siz koluna girer öyle kaldırırsınız. Biz buna en direk metot diyoruz. İşte Kur'an-ı Kerim'in metodu en direk metottur." ifadelerini kullandı.

Peygamber Efendimizin (asm) kız çocuğuna ne kadar önem verdiğini anlatan Gündüzalp, "Hz. Fatıma içeri giriyor. Resulullah'ın (asm) yanına kadar geliyor. 14 yaşındaki bir kız, elini tutuyor anlından öpüyor, hırkasını çıkarıyor ve yere serip "oturmaz mısın" diyor. İlk önce kızının oturmasını istiyor. Bugün bunu yapabiliyor muyuz? Kız çocukları halen bu alakayı görebiliyorsa bir adım mesafe kat etmişiz demektir. Resulullah'ın (asm) yaptığı en büyük inkılaplardan bir tanesi işte budur. Bediüzzaman hazretleri Hz. Peygamber (asm) için kullandığı bir cümle 'o canlı bir güneştir' diyor. Cansız güneş belli, dünyamızı aydınlatıyor. Ama canlı güneş kalpleri aydınlatıyor. Onun için insanlık tarihi ne kadar eskirse eskisin ve ne kadar ileri giderse gitsin, ondan müstesna örnek önümüze konulamayacaktır. " diye konuştu. 

Kaynak: M. Sait Çelik - İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.