1. HABERLER

  2. BİLİM - TEKNOLOJİ

  3. Bedava mesajlaşma yaygınlaşıyor
Bedava mesajlaşma yaygınlaşıyor

Bedava mesajlaşma yaygınlaşıyor

Giderek yaygınlaşan WhatsApp, Facebook mesajlaşma ve benzeri uygulamalar gönderilen SMS sayısında ciddi bir azalma meydana getirdi.

A+A-
Giderek yaygınlaşan WhatsApp ve Facebook gibi internet tabanlı mesajlaşma uygulamaları, kısa mesaj (SMS) sayılarını düşürdü.
 
SMS'ler yerini internet tabanlı mesajlaşma uygulamalarına kaptırmaya başladı. Akıllı telefonlarla birlikte SMS'ler, gündelik hayatta yerini Facebook'ta paylaşılan bir iletiye, elektronik postaya, Tweet ya da WhatsApp mesajına bıraktı.
 
Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu BTK'nın verilene göre geçen yılın ilk yarısında Türkiye'de 90 milyar 876 milyon olan SMS miktarı, bu yılın aynı döneminde yüzde 27 azalarak 66 milyar 431 milyona geriledi. Söz konusu dönemde görüntülü mesaj (MMS) sayısı ise 114,9 milyondan 64,4 milyona düştü.
Gönderilen SMS sayısı, bu yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 azalarak 66 milyar 431 milyona geriledi
 
2008 yılında 77 milyar 837 milyon olan SMS sayısı, 2013 yılına kadar yaklaşık yüzde 128'lik artışla 177,6 milyar adet seviyesine yükseldi. SMS sayılarının, bu yılın başından itibaren ise düşmeye başladığı görüldü.
 
İşletmeci bazında incelendiğinde ise gönderilen SMS sayıları 2014 yılının 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre Avea'nın yüzde 7, Turkcell'in yüzde 36,8, Vodafone'un ise yüzde 28 azaldı.
 
UYGULAMA ZENGİNLİĞİ
 
Anında mesajlaşma pazarında onlarca farklı uygulama bulunuyor. En bilineni ve kullanılanı WhatsApp'ın yanısıra Line, Tictoc, Viber, MessageMe ve benzeri seçenekler de bulunuyor. Facebook da özellikle gençler arasında mesajlaşma için kullanılan önemli bir uygulama.
 
Haber7 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.