1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bayramı sanallaştırmayın
Bayramı sanallaştırmayın

Bayramı sanallaştırmayın

Prof. Dr. Temel Yeşilyurt: "Cep telefonlarını bir kenara bırakıp sevdiklerimizin yanına gitmeye, yüz yüze görüşmeye gayret edelim. Sanal el öpülmez ama günümüzde maalesef öpülüyor"

A+A-
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Temel Yeşilyurt, Ramazan Bayramı'nın telefon mesajlarıyla değil, akraba eş ve dost ziyaretleriyle kutlanması gerektiğini söyledi.
 
Yeşilyurt, bayramların neşe ve sevinç günleri olduğunu, ramazan ayında kazanılan iyi alışkanlıkların kutlanması niteliğinde geçmesi gerektiğini ifade etti.
 
Bunun yanında bayramların Allah'ı anma ve O'na karşı şükür hisleriyle dolup taşma günleri olarak değerlendirilmesinin önemine dikkati çeken Yeşilyurt, şunları kaydetti:
 
"Günümüzde insanlar bayram tatillerini fırsat bilip tatil beldelerine giderek yakınlarından uzaklaşmayı, yalnız kalmayı tercih ediyor. Bayramlar tatil yapmak için değil akraba ziyaretleri için, sevincin paylaşılması için vardır. Normal günlerde ziyaret edemediğimiz yakın akrabaların ziyaret edilmesi, yüz yüze görüşülebilmesi, sılayırahim yapılabilmesi için çok önemli bir fırsattır. Peygamber Efendimiz de sılayırahime çok önem vermiştir. Özellikle yaşlıların yanlarına gidilip gönüllerinin alınması gerekiyor. Bayramlar sevinç ve neşenin hakim olduğu günlerdir. Ancak din açısından olduğu için bu eğlencenin meşru olması gerekiyor. Keyfe keder sınırsızca eğlence olmaması gerekiyor. Mümin kendine özgü eğlenmelidir. Sabaha kadar içki içerek harama bakarak eğlence yapılmaz."
 
Yeşilyurt, bayramların insanları birbirine yaklaştırması gerekirken, tatil programlarıyla tam tersine uzaklaştırmaya başladığını ifade ederek, yakınlarından uzaklaşan insanların psikolojik sorunlar yaşadığını, bunun da ilerleyen zamanlarda toplumun ruh sağlığını bozduğunu söyledi.
 
Ramazan bayramının toplumda "şeker bayramı" olarak da adlandırıldığını belirten Yeşilyurt, bu tabirin kesinlikli kullanılmaması gerektiğini, İslam dininde "şeker bayramı" diye bir bayram olmadığını vurguladı.
 
Yahudilerin şeker bayramı adı altında kutladıkları bir bayramları olduğunu dile getiren Yeşilyurt, "Ramazan bayramına şeker bayramı diyerek, başka dinlerin bayramları çağrıştırılabilir. O nedenle bu gibi tabirlerden uzak durulması gerekiyor" diye konuştu.
 
Yeşilyurt, bayramın herkesi ortak bir paydada buluşturması gerektiğini, bu ortak paydanın da sevinç, birlik ve beraberlik duygusu olduğunu kaydetti.
 
Bayramı sanallaştırmayın
 
Bayramların artık cep telefonlarına gönderilen mesajlarla kutlanmaya başladığını bunun da insanlar arasındaki kaynaşmayı olumsuz etkilediğini belirten Yeşilyurt, şöyle devam etti:
 
"Teknoloji sınırsız hale geldi, erişim hızlandı ama her şey yapaylaştı, geçmişi arıyoruz. Daha samimi daha doğal bayramları arıyoruz. Bayramlarda maalesef şablon türü kutlamalar yapılıyor. Arayıp sesini duymak, mümkünse ziyaret edip yüz yüze görüşmek gerekiyor. Yıllar boyu birbiriyle görüşmeyen akrabalar var. Bayramlar bu uzaklaşmanın önüne geçmek için fırsattır. Bayramı sanallaştırmayalım. Cep telefonlarını bir kenara bırakıp, sevdiklerimizin yanına gitmeye yüz yüze görüşmeye gayret edelim. Sanal el öpülmez ama günümüzde maalesef öpülüyor. Her şeyin sunileştirildiği bir ortamda yaşıyoruz. İnternet ortamından kopyalanmış mesajların tekrar tekrar gönderilmesi samimi olmuyor. Yapmacık kutlamalar oluyor. Böyle bir bayramlaşmanın çok da bir anlamı yok."
 
Yeşilyurt, bayram sabahı erken kalkılması, sadaka verilmesi, yeni elbiseler giyilmesi, selamlaşmanın yaygınlaştırılması, camiye gitmeden önce gusül abdesti alınması ve güne tatlı bir şeyler yiyerek başlanmasının sünnet olduğunu sözlerine ekledi.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.