1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Başörtüsü yasağı ortaöğretimden de kalkmalı
Başörtüsü yasağı ortaöğretimden de kalkmalı

Başörtüsü yasağı ortaöğretimden de kalkmalı

Eğitim-Bir-Sen Başkanvekili Ahmet Özer, 2013-2014 eğitim-öğretim yılını değerlendirdi. Özer, “Eğitim ve çalışma hayatında yıllarca uygulanan başörtüsü yasağının kaldırılması önemli bir kazanımdır.

A+A-

Eğitim-Bir-Sen Başkanvekili Ahmet Özer, 2013-2014 eğitim-öğretim yılını değerlendirdi. Özer, “Eğitim ve çalışma hayatında yıllarca uygulanan başörtüsü yasağının kaldırılması önemli bir kazanımdır. Fakat ortaokul ve lise öğrencilerine uygulanan başörtüsü yasağı da kaldırılmalıdır” dedi. Başkan Özer, “Ülkemizde kadınların eğitim ve çalışma hayatının önüne konulan en büyük bariyer olan, başörtülü kadınlara devlet eliyle şiddetin sembolü haline dönüşen kamusal alan yalanının sona ermesi, 28 Şubat mağduru eğitim çalışanlarının görevlerine iadesi, toplum mühendisliği uygulaması olan andımız uygulamasının kaldırılması ve okullarda imkânlar ölçüsünde ibadet yerleri tahsisi çok önemli kazanımlardır” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRENCİLERİN İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANMAMALI”

Özer, “Kasım 2012’de Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik’te yapılan değişiklikle imam hatip ortaokulları ve liseleri ile çok programlı liselerin imam hatip programlarında tüm derslerde kız öğrencilere hakları iade edilmiş, inancı gereği başını örtmek isteyen öğrencilere dayatmadan vazgeçilmiştir. Ortaokul ve liselerde ise sadece seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilecekleri hüküm altına alınarak, ders merkezli özgürlük anlayışı gibi ucube bir yaklaşım meşrulaştırılmaya çalışılmıştır. Bakanlık, hiçbir öğrencinin inanç özgürlüğünü kısıtlamamalı, yönetmelikteki sınırlamayı kaldırarak, kız öğrencilerin haklarını toptan iade etmelidir” açıklamalarında bulundu.

Akit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum