1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Başkentgaz'dan konutlarda doğalgaz kontrolü
Başkentgaz'dan konutlarda doğalgaz kontrolü

Başkentgaz'dan konutlarda doğalgaz kontrolü

Başkent Doğalgaz Genel Müdürlüğü, Ankaralıların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla meskenlerde iç tesisat kontrolleri başlattı.

A+A-
Başkent Doğalgaz Genel Müdürlüğü'nden (Başkentgaz), yapılan açıklamada, ilgili mevzuat gereğince Başkentgaz teknik ekiplerinin, mevcut iç tesisatların kontrol işlemlerini yapmaya başladığı belirtildi. 
 
Doğal Gaz Piyasası Kanunu'nda, dağıtım şirketlerine iç tesisatı kontrol etme veya kendi adına çalışan denetim şirketlerine kontrol ettirme görevi verdiği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Kanun maddesinde, iç tesisatın, İç Tesisat Yönetmeliği'ne uygun olmadığının tespiti halinde, dağıtım şirketinin gaz vermeyi reddedebileceği gibi, vermekte olduğu gazı da kesebileceği, iç tesisatta yapılacak izinsiz tadilat, uygunsuz ve kötü kullanım, yanlış ve bozuk ekipman, proje dışı tesisat yapımı ile tesisatın bakımsızlığı nedeniyle doğabilecek zarar ve ziyanlardan dağıtım şirketlerinin sorumlu olmadığı hükmü bulunmaktadır. 
 
Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nde de dağıtım şirketine, güvenlik açısından tehlike arz eden durumlarda, müşterinin veya ikamet eden kişinin izniyle sayaçtan sonraki doğalgaz tesisatını kontrol etme, izin alınamaması halinde de tehlike giderilinceye kadar müşterinin doğalgazını kesme yetkisi verilmiştir. Bu kapsamda şirketimiz, Ankara halkının can ve mal güvenliğini sağlamak adına meskenlerde iç tesisat periyodik kontrol uygulaması başlatmıştır." 
 
Kontrollerde denetlenen yerler
 
Teknolojinin ve uygulanan standartların değişiminden hareketle, doğalgazı güvenli ve verimli kullanmak adına kısa süre önce meskenlerde periyodik kontroller başlatıldığı ifade edilen açıklamada, bu kontrollerde bina kolon tesisatlarının genel durumu, bina kolon topraklamaları, tüm iç tesisatların korozyona karşı korunması, aspirasyonları, sayaç ve bağlantıları, daire iç tesisatları-cihazları-bacaları, kazan dairelerinin bağlantıları ile daire içi havalandırmalarının denetlendiği ifade edildi. 
 
Can ve mal emniyeti dikkate alınarak doğalgaz verilmesine engel teşkil eden durumların tespit edilmesi halinde, binanın ve dairelerin gaz arzlarının kapatılarak mühürlendiği belirtilen açıklamada, kontrollerin Ankara'nın genelinde yapılmasının planlandığı, pilot bölge olarak ise zehirlenme olaylarının çok yaşandığı Bahçelievler, Emek, Gazi Mahallesi, Batıkent, Maltepe ve Demirlibahçe'nin seçildiği kaydedildi. Bu semtlerde çok sayıda bacalı tesisatın bulunduğuna işaret edilen açıklamada, zehirlenmelerin de bacalı aboneliklerde yaşandığı ifade edildi.
 
Öncelikle sayıları 280 bini bulan bacalı cihaz aboneliklerinin kontrol edileceği belirtilen açıklamada, pilot bölgelerdeki taramalar bitince, belirli plan dahilinde diğer semtlerde de taramalara başlanacağı bildirildi. 
 
Apartman yönetimlerine mektup bırakıldı 
 
Açıklamada, bu kapsamda bina yöneticilerine ve kat maliklerine bilgilendirme mektupları bırakıldığı, bu bildirimlerde yapılması gereken işlemlerin anlatıldığı kaydedilerek, şu uyarılarda bulunuldu: 
 
"Bina yöneticilerimiz ve müşterilerimiz, Başkentgaz'ın sertifikalı iç tesisat firmaları ile görüşerek tesisatlarını kontrol ettirsinler. Sertifikalı firmaların listesine ve iletişim bilgilerine  www.baskentdogalgaz.com.tr adresinden ulaşabilirler. Sertifikalı olmayan iç tesisat firmalarına yaptırılan tesisatlar, Başketgaz tarafından kesinlikle açılmayacaktır. Ankaralılardan ricamız; periyodik kontrollerde Başkentgaz çalışanlarına yardımcı olmaları, yapılacak bu denetimlerin, kendilerinin can ve mal güvenliği için yapıldığının unutulmamasıdır. Müşterilerimiz, '444 6 429 Çağrı Merkezi'mizden de konuya ilişkin bilgi alabilirler."
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.