1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Başkalarının dini inançlarıyla dalga geçemezsiniz
Başkalarının dini inançlarıyla dalga geçemezsiniz

Başkalarının dini inançlarıyla dalga geçemezsiniz

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, özellikle insanların inançlarına hakaret edildiğinde ya da alay edildiğinde ifade özgürlüğünün sınırları olacağını söyledi

A+A-

Sri Lanka'dan Filipinler'e giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Papa, geçen hafta Paris'te mizah dergisi Charles Hebdo'ya düzenlenen saldırıyla ilgili olarak ifade özgürlüğünün sadece temel insan haklarından biri değil, aynı zamanda ortak çıkarlar için düşünceleri dile getirme görevi olduğuna dikkati çekti. 

Sınırlar olduğuna işaret eden Papa, örnek olarak papalık ziyaretlerini düzenleyen ve uçakta hemen yanında duran Alberto Gasparri'yi gösterdi. 

"Sevgili arkadaşım Dr. Gasparri, anneme küfrederse suratına yumruğu yer" diyen ve şakayla vurur gibi yapan Papa Franciscus, "Bu normaldir. Kimseyi kışkırtamazsınız. Diğerlerinin dini inançlarına hakaret edemezsiniz. Başkalarının dini inançlarıyla dalga geçemezsiniz" dedi. 

Charlie Hebdo'yu hedef alan saldırının hiçbir şekilde haklı çıkarılamayacağını vurgulayan Papa Franciscus, aksine Tanrı'nın adı kullanılarak yapılan bu korkunç saldırının "sapkınlık" olduğunu belirtti.   

Bir gazetecinin, ifade özgürlüğü ile din özgürlüğü bir araya geldiğinde sınırlar olup olmayacağı sorusuna yanıt veren Papa Franciscus, "Genel olarak dini ya da diğer dinleri kötüleyen, dalga geçen bir çok insan var. Bunlar provokatörlerdir. Dr. Gasparri anneme küfrettiğinde başına ne gelirse bunların da başına o gelecektir. Bir sınır vardır" dedi.  

Vatikan yönetimi, Fransa'daki 4 imamla yayımladığı ortak açıklamada Paris saldırılarını kınamış ve medyaya dini inanışlara saygıyla yaklaşmaları uyarısında bulunmuştu. 

"Bu, terörden de kötü" 

Barış için Dayanışma Grubu'nun Müslüman üyesi Prof. Ali Yakub da AA muhabirine yaptığı açıklamada, ifade özgürlüğünün sınırsız olmadığını söyledi 

Yakub, "İslam'a saldıran ve özellikle de Peygamberimiz Hz. Muhammed'i karikatürize eden insanlar var. Bu tahrik değil de nedir? Aslında bunun terörizmden bile kötü olduğunu düşünüyorum. Çünkü insanları başkalarına karşı şiddet uygulamak için kışkırtanlar şiddeti kışkırtmış olurlar ki bu, en kötüsüdür" dedi. 

Ülkenin güneyindeki Mindanao Adası'nda Müslümanlar'ın çoğunlukta bulunduğu Maravi kentinde düzenlenen yürüyüşün ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yakub, "Biz, hiçbir Hristiyanı karikatürize etmedik. Papa, Müslümanlar tarafından da çok seviliyor. Şu halde Müslümanları yaralamanın amacı nedir? Sanırım amaç, Müslümanların Papa'dan nefret etmesi için bu ziyareti sabote etmek" ifadelerini kullandı.   

Maravi'de Batı medyasının Müslümanlara karşı uyguladığını ileri sürdükleri çifte standartları protesto etmek için düzenlenen gösteriye binlerce kişi katılmıştı.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum