1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ‘Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu’ Ankara’da toplanıyor…
‘Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu’ Ankara’da toplanıyor…

‘Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu’ Ankara’da toplanıyor…

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in Başkanlığını yürüttüğü ‘Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu’ Ankara’da toplanıyor.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından geçtiğimiz Ramazan ayında İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda 32 ülkeden 100'ü aşkın alimin katılımıyla düzenlenen ‘Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi’ toplantısında alınan karar gereği oluşturulan ‘Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu’ ikinci toplantısını Ankara’da yapacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı öncülüğünde İstanbul’da tarihi Ertuğrul Tekkesi’nde ‘Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu’ adıyla ilk kez gerçekleşen toplantıda ‘Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi’ toplantısının değerlendirilmesi ve İslam Dünyasındaki yansımaları, Temas Grubu’nun resmi isminin belirlenmesi, çalışma stratejisi, usulü, heyetin idari yapısı ve çalışma planının belirlenmesi konuları masaya yatırılmıştı. Başkanlığını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in yürütmekte olduğu grubun çalışmalarını daha sağlıklı ve aralıksız sürdürebilmesi için, iki Başkan Yardımcısı ve bir Genel Sekreter’den oluşan idari heyet oluşturulmuştu.

Toplantıda mezhep ihtilafları konusu üzerinde durulacak…

Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu, Ankara’da gerçekleştireceği toplantıda mezhep ihtilafları konusu üzerinde duracak. Çalışmalarını barış inisiyatifi prensibiyle gerçekleştirecek temas grubu, öncelikli olarak İslam bilginleri, dini kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla da temas halinde çalışmalarını yürütecek. Şii-Sünni ihtilafının olduğu her yerde kardeşlik ahlakı ve barış için çalışmalar yapacak Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu, İslam dünyasında yaşanan gelişmeleri de masaya yatıracak.
Heyet, iyi niyet mektubunu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’na sunacak…

Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu, 26 Ocak 2015 Pazartesi günü iyi niyet mektubunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunacak. İyi niyet mektubu tüm İslam Ülkeleri devlet başkanlarıyla birlikte İslam Dünyasının önde gelen bilginlerine ve dini kurumlarına da gönderilecek.
Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in başkanlığını yürüttüğü Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu şu isimlerden oluşuyor: Katar’dan Prof. Dr. Ali Muhyiddin El-Karadaği, Lübnan’dan Dr. Ali El-Hakîm, Suudi Arabistan’dan Prof. Dr. Munir El-Beyati, Yemen’den Dr. Abdulwahab Lutf El Dailami, Irak’tan Dr. Huseyın Gazı Al-Samarrai, İran’dan Hojatoeslam Ahmad Moballeghi, Filistin’den Dr. Nawaf Tekrory, Suriye’den Dr. Mouaz Al Khatıb, Bosna Hersek’ten Bosna Hersek Reisu’l-Uleması Hüseyin Efendi Kavazoviç ve Tunus’tan Abdulmajid Najjar.

Diyanet 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.