1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bamyanın Faydaları Şaşırtıyor
Bamyanın Faydaları Şaşırtıyor

Bamyanın Faydaları Şaşırtıyor

Obezitenin giderilmesinden tutun da, kolesterol seviyesini dengelenmesine kadar birçok faydası bulunan bamyanın kanserin engellenmesine de yardımcı olduğunu biliyor muydunuz?

A+A-

Bamya özellikle kış aylarında tercih edilen besinlerin başında geliyor. Kadın parmağı olarak da bilinen bamya düzenli olarak tüketildiğinde sağlık açısından birçok fayda sağlıyor. Yüksek oranda K vitamini içeren bamyanın diğer vitamin ve mineraller açısından da zengin olduğunu aktaran uzmanlar, içerdiği liflerin özellikle sindirim sistemi ve diyabet sorunları için ciddi faydalar sağladığını belirtiyor. Uzmanlar evlerde sık sık tüketilmesi gereken şifa deposu bamyanın sağlığa faydalarını şöyle anlatıyor; 

Yüksek lif içerir

Bamyanın yüksek miktarda lif içermesi özellikle sindirim sistemi için çok faydalıdır. Bamya liflerin yardımıyla bağırsak hareketlerini artırır ve kilo vermeden kolon kanserine yakalanma riskini azaltmaya kadar birçok fayda sağlar. 

Diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir

Lif bakımından zengin olduğu için bamya diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir.

Gebe kalma problemlerini ortadan kaldırabilir

Bamyanın yüksek miktarda folat içermesi, özellikle gebe kalma problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. 

Kan pıhtılaşmasını önler

K vitamini açısından çok zengin olan bamya bu özelliği sayesinde kan pıhtılaşmasını ortadan kaldırabilir, bunun yanında K vitamini kemik sağlığı için önemlidir.

Astıma iyi gelir

Çok şaşırtıcı bir şekilde bamya astım hastalığına iyi gelmektedir. Kronik astım tanısı konuşan kişilere bol miktarda bamya tüketimi önerilmektedir. 

Kabızlığı önleyebilir

Bamyanın sindirim sistemi sağlığını koruduğunu söylemiştik, bağırsak hareketlerini içerdiği zengin miktradaki liflerle sağlayan bamya, kabızlık sorunlarını giderebilmektedir.

Kolon kanserinin önlenmesini sağlayabilir

Bamyanın içerdiği besin ve maddelerin kolon kanserine yakalanma riskini azalttığı düşünülmektedir. Kolon kanseri genelde haraketsiz kalan vücut ve sindirim sistemlerinde meydana gelir, bamya ise bu sorunu ortadan kaldırmaya yardımcıdır. 

Obezitenin giderilmesine yardım edebilir

Çiğ veya pişmiş bamya düzenli olarak tüketildiğinde obezite sorunlarını büyük ölçüde azaltabilir. Bamya sadece obezite sorununu çözüp kilo vermeye yardımcı olmaz aynı zamanda kilo vermek isteyen kişilerde açığı da giderebilir. 

Kolesterol seviyesini dengenmesini sağlar

Bamya kolesterol seviyesini de dengeleme özelliğine sahiptir. Ayrıca içerdiği besinler dolaylı olarak kalp sağlığını korur.

Kuru ve güçsüz saçlara iyi gelir

Eğer kuru ve güçsüz saçlara sahipseniz bamyayı kaynatın ve suyu ile saçlarınızı yıkayın, bu uygulama sorunu büyük ölçüde giderecektir.

Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.