1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Balıkçılar hamsi avına kota istedi
Balıkçılar hamsi avına kota istedi

Balıkçılar hamsi avına kota istedi

Zamanından önce ve aşırı yapılan avcılığın hamsi popülasyonunu bitirme noktasına getirdiği bildirildi.

A+A-
Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, son günlerde özellikle Doğu Karadeniz'de aşırı  hamsi avlandığını ifade ederek, "Zamanından önce ve aşırı yapılan avcılık,hamsi popülasyonunu maalesef bitirme noktasına getirdi. Bu şekilde devam ederse hamsi nesli birkaç yıla kadar Karadeniz'deki diğer balıklar gibi tükenecektir" dedi.
 
Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz'de ekim ayı ortalarından itibaren palamut avının sona ermesiyle balıkçıların hamsiye yöneldiğini söyledi.
 
Hamsi avının halen Sinop ile Hopa arasında yoğun olarak gerçekleştiğine dikkati çeken Arslan, "Karadeniz'de bugünlerde hamsi bereketi yaşanıyor. Karadeniz'in her noktası hamsi kaynıyor. Bu sezon, son yılların en bol hamsi avı dönemi yaşanmakta" diye konuştu. 
 
Arslan, Doğu Karadeniz'deki aşırı hamsi avlanmanın endişe verici boyutlara ulaştığının altını çizerek, şöyle devam etti:
 
"Karadeniz'de bir ay içerisinde avlanan hamsi miktarının 10 bin tonu aştığını tahmin ediyoruz. Bu rakam her geçen gün artıyor. Çünkü bir balıkçı takımı günde 50 ila 100 ton arasında hamsi avı yapıyor. Avlanan hamsinin de ne yazık ki büyük kısmı tüketim fazlası. Fazla hamsi Türkiye'nin değişik bölgelerindeki balık unu ve balık yağı fabrikalarına gönderiliyor. Kaldıki henüz hamside av sezonu başlamadı. Kasım ayı sonu itibarıyla av sezonu başlamakta ve mart ayına kadar devam etmekte. Oysa yaklaşık bir aydır Doğu Karadeniz'de yoğun şekilde hamsi avı yapılıyor. Sezonun başlamamasına ve daha önümüzde 4 ay olmasına rağmen bu kadar yoğun hamsi avı yapılması endişe verici." 
 
- "Gündüz avlanamayan hamsi, gece istenildiği kadar avlanabiliyor"
 
Denizde gündüz hamsi avı yapılmasının yasak olduğunu anımsatan Arslan, "Gece yapılabilen hamsi avına bir sınırlama getirilmiş değil. Gündüz avlanamayan hamsi, kota olmadığı için gece istenildiği kadar avlanabiliyor. Yani bu yasak aşırı avlanmanın önüne geçmiyor" dedi.
 
Arslan, Doğu Karadeniz'de mutlaka hamsiye kota uygulamasının getirilmesini istediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:
 
"Hamsi, Doğu Karadeniz insanı için balıktan öte bir şey. Karadeniz'de hamsi, balıkçının kazancı, vatandaşların ise en önemli gıda ürünlerinden biridir. Zamanından önce ve aşırı yapılan avcılık, hamsi popülasyonunu maalesef bitirme noktasına getirdi. Bu şekilde devam ederse hamsi nesli birkaç yıla kadar Karadeniz'deki diğer balıklar gibi tükenecektir. Hamsi popülasyonunun korunması için mutlaka kota uygulaması hayata geçirilmeli. Aşırı avcılığa karşı önlem alınmalı. Aksi takdirde gelecekte çocuklarımız, bu değerli balıktan mahrum kalacaklardır."
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.