1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bakanlık'tan kritik deterjan uyarısı
Bakanlık'tan kritik deterjan uyarısı

Bakanlık'tan kritik deterjan uyarısı

Temizlikte kullanılan kimyasal deterjanlara karşı yeni bir denetim sistemi getiren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tüketicileri de uyardı

A+A-

Temizlik ürünlerinin tüketici sağlığına uygunluğunu AB standartlarında yeni bir sistemle denetleyeceklerini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, mevzuatın deterjan ve temizleyiciler için uygulanacağını belirtti.

Çamaşır suyu, deterjan, bulaşık deterjanı, banyo ve tuvalet temizleyiciler, kireç çözücüler, halı temizleyiciler, leke çıkarıcıların nedne olduğu sağlık problemleri ve yaralanmaların da önüne geçeceklerini belirten Tüfenkci, şu uyarılarda bulundu:

- Açıkta satılan temizlik ürünleri satın alınmamalı
- Ürünlerin etiketlerinde üretici/ithalatçı firmalara mutlaka dikkat edilmeli
- Ürünlerin üzerindeki uyarılar okunmalı
- Bu ürünler çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutulmalı

Bakanlıktan kapsül deterjan uyarısı

Dünyada her yıl 16 bin çocuk, kapsül deterjan yuttuğu için zehirleniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu konuda aileleri uyardı. Bakanlık, kapsül deterjanların erişim alanından uzakta muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, aileleri, kapsül detarjanlar konusunda uyardı. Çünkü dünyada her yıl 16 bin çocuk, bu kapsülleri yuttuğu için zehirleniyor.

Gümrük bakanlığı, ekonomik kalkınma ve işbirliği örgütü ile ortak bir broşür hazırladı. Broşürde, renkleri ve parlaklığıyla çocukların dikkatini çeken, kapsüllerin yarattığı tehlike anlatıldı. Bakanlık, kapsül detarjanların çocukların görüş ve erişim alanından uzakta muhafaza edilmesi uyarısında bulundu.

Kapsül detarjanlar temas halinde, gözde kızarıklık, iltihap, tahriş, kaşıntı ve kimyasal yanıklara sebebiyet verebiliyor. Yutulması halinde, ise şiddetli kusma, öksürük, ciddi solunum bozukluğu, mide bulantısı ve baş dönmesi görülebiliyor.

Broşürde, ailelere böyle bir durumla karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiği de anlatılıyor. Kapsülü yutan çocuğun kusmaya zorlanmaması gerekiyor. Bakanlık, ilk olarak, çocuğun ağız ve yüzünün iyice yıkanmasının ardından da "Alo 114" Ulusal Zehir Danışma Merkezi'nin aranması gerektiğine dikkat çekti.

habertürk-ntv

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.