1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakanlık denetimlerle uygunsuz işyerlerini affetmiyor
Bakanlık denetimlerle uygunsuz işyerlerini affetmiyor

Bakanlık denetimlerle uygunsuz işyerlerini affetmiyor

Bakanlık artırdığı gıda denetimleriyle halk sağlığıyla oynayanlara göz açtırmıyor. İşyeri ve ürün analizleriyle 2014 yılında yaklaşık 587 bin denetim gerçekleştirildi.

A+A-

Resmi kontrollerini, uygun sıklıkta, tarafsız, şeffaf ve mesleki gizlilik ilkelerine uygun olarak risk esasına göre yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2014 yılında gıda üretim ve satış yerleri ile toplu tüketim yerlerine 587 bin denetim gerçekleştirdi. Denetimler sonucunda 12 bin işletmeye idari para cezası 90 işletme hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Bakanlık 2002 yılına göre 40 bin olan denetim sayısını yaklaşık 15 kat,  2013 yılına göre ise 515 bin olan denetim sayısını yüzde 14 oranında artırmayı başardı.

HER SEKTÖR İNCELEMEDE

Bakanlık yaptığı toplam 587 bin denetimin 236 bin 400’ünü satış yerlerine, 212 binini toplu tüketim yerlerine, 59 binini ekmek, ekmek çeşitleri ve unlu mamul ürünlerine gerçekleştirdi.  

En çok denetim İstanbul’da

Denetimler kapsamında 57 milyon 715 bin 963 lira idari para cezası uygulandı. En çok denetim yapılan iller sıralamasında ise İstanbul 92 bin 400 denetimle başı çekerken İstanbul’u Ankara, İzmir, Adana ve Mersin takip etti.

EN GÜVENSİZİ ÇİN'DEN İTHAL AYAKKABI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, ilk 11 ayında 618 bin 812 ürünün denetlendiğini bildirdi. Canikli, “Güvensiz ürünlerin tamamı ithal ve Çin malı” ifadesini kullandı. Yüzde 79 ile ayakkabının ilk sırada yer aldığının altını çizen Canikli, söz konusu dönemde 36 bin 772 ayakkabının denetlendiğini, bunların 28 bin 893'ünde güvensizlik tespit edildiğini belirtti. Canikli, "Bu oranlara bakarak, 'piyasadaki tüm ayakkabıların yüzde 79'u güvensizdir' değerlendirmesi doğru bir değerlendirme olmaz. Ayakkabıda riskli ürünler denetime alındığı için bu oran yüksek görünüyor" dedi.

Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.