1. HABERLER

  2. AYASOFYA

  3. Ayasofya’nın cami yapılması her Müslüman’a düşen borçtur
Ayasofya’nın cami yapılması her Müslüman’a düşen borçtur

Ayasofya’nın cami yapılması her Müslüman’a düşen borçtur

Bir yer cami olduysa ebediyete kadar camidir. 485 sene namaz kılınmış bir yer olan Ayasofya’nın...

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Tarihçi, yazar Yavuz Bahadıroğlu, "485 sene namaz kılınmış bir yer olan Ayasofya’nın cami yapılması gerekmektedir" dedi.

Küçükçekmece Belediyesi kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen söyleşide konuşan Bahadıroğlu, Osmanlı’daki başarının sebebini tasavvuf bilinciyle yetişen şehzadelere bağladı.

‘ŞEHZADELER TASAVVUF İLMİYLE YETİŞTİRİLİYORDU’

Günümüzde televizyonların, gazetelerin sert diline dikkat çeken Bahadıroğlu, Osmanlı zamanında tasavvufla yüreklerin yumuşatıldığını ifade etti: “Sadece maddi büyüme sağlamak insanı da devletleri de zalim yapar. Osmanlı’daki şehzadeler sancaklarına gönderiliyor ve oradaki şeyhler tarafından tasavvuf ilmiyle, maneviyatlarına yatırım yapılarak eğitiliyorlardı. Bu nedenle onlar canavarlaşamazlardı.”

‘OSMANLI’DA ÇOCUKLARA BAŞARILI OLMAK ÖĞRETİLMİŞTİ’

Ayrıca şehzadelerin tasavvuf ilmi nedeniyle çok güçlü bir imana sahip olduklarının da altını çizen Bahadıroğlu, “Bu iman sayesinde, başlarına gelen her şeyi Allah böyle buyurdu diyerek kabul ediyorlar. Ancak asla pes etmiyorlar. Tekrar tekrar deniyorlar. Osmanlı hedef sahibi çocuklar yetiştiriyor. Osmanlı’da çocuklara başarılı olmak öğretilmişti.”dedi.

‘ANNELER BU NE BİÇİM HAYAL DEMİYOR ÇOCUKLARINA’

“Sen çocukluğunda kanatlı gemi çizersen Allah gemileri karadan yürütmeyi sana nasip eder” diyerek Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesine değinen Bahadıroğlu, “Şimdiki anneler gibi Osmanlıdaki anneler bu ne biçin hayal demiyor çocuklarına.  Diğer konularda da uyarmak yok çocukları, davranışlarıyla örnek oluyorlar çocuklarına.”diyerek sözlerini sürdürdü.

‘TELEVİZYON VE İNTERNET YOKTU ONUN YERİNE…’

Televizyon ile internetin icat edilmemiş olmasını da Osmanlı için büyük avantaj olduğuna dikkat çeken Bahadıroğlu, “Şimdilerde yabancıların yaptığı programlarla çocukları baş başa bırakıyoruz. Osmanlı’da ise çocuklarla sohbet ediyorlar, onların maneviyatlarını geliştiriyorlardı. Çocuklar her akşam boşa vakit harcamak yerine aileleriyle sohbet ediyordu.”diye konuştu.

AYASOFYA EBEDİYEN CAMİDİR

Bahadıroğlu sözlerini Ayasofya temennisiyle tamamladı: “Bir yer cami olduysa ebediyete kadar camidir. 485 sene namaz kılınmış bir yer olan Ayasofya’nın cami yapılması gerekmektedir bence. Bu Laz’ı, Çerkez’i, göçmeni her Müslüman’a düşen bir borçtur.”

ayasofya_banner.jpg

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum