1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Avrupa’daki İslamafobi algısını değiştirmek için yola çıktılar
Avrupa’daki İslamafobi algısını değiştirmek için yola çıktılar

Avrupa’daki İslamafobi algısını değiştirmek için yola çıktılar

İstanbul Aydın Üniversitesi Batı Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen “Avrupa’nın Türkiye Algısı, Avrupa’da Yükselen İslamofobia ve Etkileri” konulu konferans Cambridge Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

A+A-

İslama karşı gelişen yanlış algının ve yaklaşımın gerçeklerden uzak olduğunu anlatmak için bu çalışmayı yaptıklarını ifade eden İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, yanlış algıyı değiştirmek için ,bütün üniversiteleri birlikte çalışmaya davet etti. İstanbul Aydın Üniversitesi “UNESCO Kültürel Diplomasi, Yönetişim ve Eğitim Kürsüsü” ve Batı Araştırmaları Merkezi Cambridge Üniversitesi’nde “Avrupa’nın Türkiye Algısı, Avrupa’da Yükselen İslamofobia ve Etkileri” konulu bir konferans düzenledi. 

İngiltere Türkiye Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Lordlar Kamarasından Lord John Sharkey ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın katıldığı konferansta “Oxford Üniversitesi Toplum, Politka ve Göç Merkezi Başkanı Prof. Frank Duvell, Cambridge Üniversitesi İslam Araştırmaları Merkezi, Avrupa’daki İslamofobia uzmanı Julian Hargreaves ve Gazeteci-Yazar Nicole Pope konuşmacı olarak yer aldı.

Avrupa’da ırkçılık ve İslam dinine karşı antipati hareketlerinin son dönemde arttığını belirten Dr. Mustafa Aydın, “Sadece 11 Eylül’den sonra değil Endülüs’te başlayan engizisyon ve Haçlı Seferleri ile birlikte bu tarihi süreç devam etmiştir. 11 Eylül ile birlikte farklı bir boyuta ulaşmıştır. Türkiye’nin özellikle Ortadoğu ve Avrupa arasında köprü görevi görmesi bu karşıtlığın odak noktasına Türkiye’yi oturtmaktadır. Avrupa Birliği’ne girmek üzere yıllardır bekleyen Türkiye’ye sırf bu gerekçe ile Avrupa Birliği kapısı kapatılmıştır. AB gerekçelerini tam olarak telaffuz etmemekle birlikte Müslüman bir ülke olmamızdan dolayı bu antipatiyi gerçekleştirmektedir. İstanbul Aydın Üniversitesi olarak Sorbonne Üniversitesi ile Paris’te, Humboldt Üniversitesi ile Almanya’da, Brüksel’de AB merkezinde, Salamanca ve Valencia Üniversitesi ile İspanya’da ve İngiltere’de bulunan Cambridge Üniversitesi’nde bu yanlış algının ve yaklaşımın gerçeklerden uzak olduğunu anlatmak için akademisyenlerimizle birlikte konferanslar düzenliyoruz.” dedi.

Algının kısa bir sürede değişmeyeceğinin de altını çizen Aydın, “Algıyı değiştirmek için bütün üniversitelerin birlikte hareket ederek, kamuoyunu gerçeklerle aydınlatması gerekiyor. Olumsuzlukları İslamiyete, Hristiyanlığa, Yahudileğe mal etmenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Bugün Orta Doğu’da insanların başının kesilmesin de asla İslamiyetle uyuşmadığını ifade etmek istiyoruz” diye konuştu.

iha

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.