1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Avrupa’da İslâm’ı tanıma ve tanıtma çabaları çoğaldı
Avrupa’da İslâm’ı tanıma ve tanıtma çabaları çoğaldı

Avrupa’da İslâm’ı tanıma ve tanıtma çabaları çoğaldı

Fransız bir dergiye yapılan saldırıyı, İslâm aleyhinde kullanma çabaları boşa çıktı. Avrupa genelinde Müslümanlar, İslâm’ı tanıtma çalışmalarını arttırırken, Avrupalılar da gerçek İslâm hakkında daha fazla bilgiye sahip oluyor.

A+A-

İngiltere’de 20’den fazla cami, Fransa’daki terör saldırılarının sebep olduğu gerginliğin ardından dün kapılarını toplumun bütün üyelerine açtı. Britanya Müslüman Konseyi (MCB) tarafından ülke genelinde düzenlenen “Camimi Ziyaret Et Günü” adlı organizasyonla, toplumun bütün bireylerine ulaşılarak, İslâmiyetle, camiler ve ibadethanelerle ilgili bilgiler veriliyor. 500’den fazla ulusal, bölgesel ve yerel kuruluş ile camileri, yardım kuruluşlarını ve okulları bünyesinde barındıran şemsiye kuruluş MCB’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Bir camide günlük yapılanlara dair bilgi edinilebilecek, ayrıca ziyaretçilere çay ve içecekler ikram edilecek. Toplumun üyeleri birbirlerini daha iyi tanımak için camilerde olacak. Müslümanlar ve İslâmiyet hakkındaki sorular da cevaplandırılacak” denildi. Dinî liderilere de “birliktelik gösterin” çağrısında bulunan MCB açıklamasında, “Camilere ayrıca başka dinlerden liderler de dâvet edilecek. Gergin zamanlarda bir araya gelinmesiyle, birliktelik ve dayanışma içerisinde olunduğu mesajı verilecektir”  ifadelerine yer verdi.

İSLÂM DÜŞMANLIĞINA KARŞI KENETLENDİLER

Paris’te terör saldırıları ve Dresden ile diğer şehirlerde İslâm karşıtı gösterilerin ardından Almanya’nın Nürnberg şehrinde Korn Markt meydanında bulunan İnsan hakları sokağında binlerce kişi PEGIDA ve ırkçılığa karşı miting yaptı. DHA’nın haberine göre, “Nürnberg Kenetleniyor” adı altında gerçekleşen miting Nürnberg Belediyesi öncülüğünde, sendikalar ve farklı kurumlar tarafından organize edildi. Nürnberg Büyük Şehir Belediye Başkanı Ulrich Maly, “Hiç kimse ayrımcılığa razı değildir. Nürnberg Hoşgörü şehridir. Bunda da kararlıdır” diye konuştu. Mitingdeki diğer konuşmacılar, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak, Nürnberg’de ırkçılığa yer olmadığını, dün olduğu gibi bugün de, yarın da hep birlikte hoşgörü içinde yaşayacaklarını vurguladılar. Medina Türk Müzesi Sözcüsü Talip İyi de konuşmasında müzelerini yılda 10 bin kişinin gezdiğini burada İslâm dini hakkında bilgi aldıklarını ve ön yargıdan uzaklaştıklarını anlatarak, “Herkesi müzemize demli Türk çayı içmek için bekleriz” dedi. Zaman zaman lapa lapa kar yağmasına rağmen, konuşmaları büyük coşku ile dinleyen 5 bin kişi “Nürnberg kenetlendi” pankartları taşıdı. 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.