1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Avrupa'da İslam düşmanlığı artıyor
Avrupa'da İslam düşmanlığı artıyor

Avrupa'da İslam düşmanlığı artıyor

Almanya'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinin hükümet ortağı Yeşiller'in Milletvekili Arif Ünal, Almanya başta olmak üzere Avrupa'da son dönemlerde artan cami saldırılarının neredeyse Hitler dönemini hatırlattığını ifade

A+A-
Düsseldorf'daki Eyalet Parlamentosu'nda sorularımızı yanıtlayan Milletvekili Arif Ünal, İslam düşmanlığının son dönemlerde yükseliş gösterdiğini ve bunun demokratik Almanya'ya yakışmadığını belirterek şunları söyledi:
 
'Son zamanlarda gerçekten Almanya ve Avrupa'nın diğer ülkelerinde camilere karşı saldırılar arttı ancak bu yeni bir olay değil. Almanya'da İslamofobi düşünce yani İslam düşmanlığı hep vardı. Fakat ne yazık ki dünyanın herhangi bir yerinde olan bir olay Almanya'ya direkt yansıyor. Örneğin en son Irak ve Suriye'deki IŞİD'in orada yapmış olduğu şeyler tüm Müslümanlara mal edildi. Bu, İslam düşmanı görüşlerin desteklenmesine yardımcı oldu. Irkçı gruplar ne yazık ki bunu yapıyorlar. Araştırma neticeleri henüz bildirilmedi ama ilk tespitlere göre bunun yabancı ve İslam düşmanı gruplar tarafından yapıldığı aşağı yukarı belli durumda."
 
HİTLER DÖNEMİNİ HATIRLATIYOR
 
Bu sorunun çözümünde politikacı ve toplumsal kuruluşlara büyük iş düştüğünü dile getiren Ünal, konuşmasına şöyle devam etti:
 
'Tabii ki bu sadece camilere olan bir saldırı olayı değil. Gerek etnik kökeninden dolayı gerek dini inançlarından dolayı bazı gurupların dışlanması ve onların imha edilmek de dahil yabancı düşmanlığına maruz kalması aslında bu ülkenin bir demokrasi sorunu. Çünkü bizim burada hangi dini grup olursa olsun, bugün bu camilere karşı bir saldırı olur, yarın sinagoglara olur, öbür gün kiliselere olabilir. Dini temelde yapılan bu yabancı düşmanlığına karşı gerçekten toplumsal olarak karşı çıkmak, bunun demokratik bir ülkede yerinin olmadığını çok açık bir şekilde belirtmemiz gerekiyor. O nedenle tekrar Almanya'da bunların yaşanması çok üzücü bir olay. Bize neredeyse Hitler dönemini hatırlatır bir duruma geldi. Daha önce sinagoglara saldırıp yakılıyordu, şimdi camilere karşı yapılan saldırılara muazzam karşı çıkmak gerekiyor. Politikacıların ve toplumsal kuruluşların bu konuda reaksiyon göstermesi yerinde bir harekettir, bunun da desteklenmesi gerekiyor."
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.