1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asyaport gün sayıyor
Asyaport gün sayıyor

Asyaport gün sayıyor

Asyaport gün sayıyor

A+A-
Tekirdağ'da 2015'in ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanan ve tam kapasiteyle çalıştığında yılda 2,5 milyon konteyner hareketine ulaşması beklenen konteyner limanı Asyaport'un dev vinçleri, limandaki yerlerini almaya başladı. İşletme Müdürü Uzun, "Türkiye'nin en büyük limanı olacak" dedi.
 
Tekirdağ'ın Barbaros Mahallesi'nde inşası devam eden ve 2015'in ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanan Asyaport'un dev vinçleri, limandaki yerlerini almaya başladı. Asyaport Limanı İşletme Müdürü Kadir Uzun, Asyaport'un faaliyete geçtiğinde dünyanın ikinci büyük konteyner operatörü Mediterranean Shipping Company'nin (MSC), ana limanı olarak kullanılacağını söyledi. Limanda, 450 milyon dolarlık yatırımın yapıldığını ve bin 200 kişiye istihdam sağlanacağını belirten Uzun, Asyaport'un, Karadeniz'e kıyısı bulunan ülkeler tarafından aktarma limanı olarak kullanabileceğini ve transit liman olarak adlandırılan bir aktarma limanı olacağını vurguladı.
 
40 TONLUK 6 VİNÇ LİMANA GELDİ
 
Limanda kullanılacak vinçlerin, Türkiye'de henüz kullanılmayan büyüklükte olduğunu aktaran Uzun, şöyle konuştu: "Asyaport, dünyada üretilen en büyük vinçlerin kullanıldığı teknolojiye ve en büyük konteyner gemilerinin yükünü boşaltacak ve bu gemilerin yanaşması için yeterli derinliğe sahip bir liman olarak faaliyet gösterecek. Vinçler, limana yerleştirilmeye başlandı. Çin'de üretilen elektrikli e-RTG'lerimiz yani vinçlerimizden 6'sı geldi. Bu vinçler 40 ton taşıma kapasiteli ve sahadaki konteynerin istiflenmesi, gemiden indirdiğimiz veya gemiye vereceğimiz konteynerin istiflenmesinde kullanacağımız saha vinçleri."
 
EN BÜYÜK LİMAN OLACAK
 
Uzun, limana toplam 33 vinç yerleştirileceğini dile getien Uzun, "Limanın ekipmanları tamamlanmaya başlandı. Türkiye'nin en büyük limanı olacak. Yılda 2,5 milyon konteyner hareketinin yaşanmasını hedefliyoruz. Tabii bu kapasite çok yüksek bir kapasite. Bunu da otomasyonu, kapasitesi yüksek vinçlerle sağlayabiliriz. RTG'ler de onun ilk parçası" diye konuştu.
 
2015'İN İLK ÇEYREĞİNDE HAZIR OLACAK
 
Uzun, dünyanın en büyük gemilerinin yükünü boşaltacak ve gemilere yük yerleştirecek olan dev vinçlerin de ocak ayında limana getirileceğini ifade etti. Gelecek yılın ilk çeyreğine kadar gemi sahil, kara vinçlerinin ve aktarma araçlarının hepsinin limanda aktif şekilde çalışmaya hazır olmasını planladıklarını belirten Uzun, "Asyaport Limanı tamamlandığında, 11 gemi sahil vinci 33 RTG vinç, 49 da terminal traktörümüz olacak. Bin 200 çalışanımızla yeşil bir liman, teknolojisi ve otomasyonu çok yüksek bir terminal olacağız" diye konuştu.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.