1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Asya-Pasifik'te 1,6 milyar insan aşırı yoksul
Asya-Pasifik'te 1,6 milyar insan aşırı yoksul

Asya-Pasifik'te 1,6 milyar insan aşırı yoksul

Asya Kalkınma Bankası'nın (ADB) raporuna göre, Asya-Pasifik bölgesinde 1,6 milyar insan aşırı yoksulluk riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

A+A-

Şinhua ajansının Bankanın uzun vadeli stratejik çerçeve değerlendirmesi olan "2020 Stratejisi" adlı raporuna dayandırarak verdiği haberde, bölgede günde iki ABD Doları'ndan az miktarda parayla geçinmek zorunda olan 1,6 milyar insanın "şoklara karşı savunmasız" kalacağı vurgulandı.

Raporda, insanların sağlık sorunları, iş kaybetme riski, uzun süreli durgunluk, enflasyon, ürün kaybı, afetler veya toplumsal ayaklanma gibi nedenlerle sürekli aşırı yoksulluğa itilme riskiyle karşı karşıya oldukları kaydedildi.

Yüksek gıda fiyatlarının yoksulluğa karşı savunmasızlığın en büyük kaynağı olduğuna dikkatin çekildiği raporda ayrıca gıda fiyatlarındaki keskin artışların yoksulları daha fazla etkilediği, bu kişilerin gelirlerinin yarısından fazlasını gıda için harcadıkları ifade edildi.

Raporda, Asya-Pasifik bölgesinin dünyadaki aşırı yoksulların yüzde 60'ına ev sahipliği yaptığı, bölgede 733 milyon insanın aşırı yoksulluk eşiği olan günlük 1,25 ABD Doları gelirle yaşadığı belirtildi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.