1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ankara'nın soğuğu sayaçları patlattı
Ankara'nın soğuğu sayaçları patlattı

Ankara'nın soğuğu sayaçları patlattı

Ankara'da soğuklardan son 1 ay içerisinde bin 627 adet su sayacı zarar gördü.

A+A-

ASKİ, Başkentlileri sayaçlarını korumaları konusunda bir kez daha uyararak, donan sayaçlara ateş veya sıcak suyla müdahale edilmemesini önerdi. ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, ASKİ olarak Başkentlileri bu konuda defalarca uyardıklarını hatırlatarak, sayaçların donması durumunda hiç müdahale edilmeden Genel Müdürlüğe bildirilmesi gerektiğini kaydetti. Kaya, “Son 1 ayda soğuk hava nedeniyle arızalanan su sayacı sayısı bin 627'ye ulaştı. Abonelerin sayaçlarını ve tesisatlarını çok iyi korumaları gerekiyor. Sayaçlar iyi korunmadığı için aboneler sıkıntıya düşüyor. Çeşitli şikayetler alıyoruz” dedi. 

“SOĞUKTAN KORUYUN” 

Başkent'te soğuk havanın etkisini sürdürdüğünü belirten Kaya, sayaçları korunma yolları ile ilgili şunları söyledi: 
“Su sayaçlarının bulunduğu yerin hava cereyanına karşı korunması amacıyla açık bölümlerin kapatılması, kırık camların yenilenmesi gerekiyor. Sayaçlar ve açıkta kalan su boruları cam yünü, boru kılıfı gibi maddelerle kaplanmalıdır, sayaç yeri temiz, aydınlık ve rüzgar almayacak şekilde düzenlenmelidir. Su sayacının donması halinde ise patlayan sayaçtan akan sudan dolayı diğer sayaçların donmasına engel olabilmek için vananın kapatılarak suyun kesilmesi gerekir.” 

“DONAN SU SAYACINI ATEŞ İLE AÇMAYA ÇALIŞMAYIN” 

Bazı abonelerin donan su sayaçlarının altında ateş yakma, sıcak su dökme gibi yöntemlere başvurduklarını dile getiren Kaya, bu metodun yanlış olduğuna işaret ederek, “Böyle durumlarda hasar büyüyebilir ve tesisat zarar görebilir” dedi. 
Kaya, vatandaşlardan sayacın donması, patlaması veya su akması durumunda derhal vananın kapatılarak, ALO 185 veya ASKİ Genel Müdürlüğü'nün 306 72 72 numaralı telefonuna başvurmalarını istedi. 

Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.