1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ankara'da "mezhep ihtilafları' tartışılacak
Ankara'da "mezhep ihtilafları' tartışılacak

Ankara'da "mezhep ihtilafları' tartışılacak

Diyanet İşleri Başkanlığınca geçen yıl İstanbul'da düzenlenen Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi Toplantısı'nda alınan kararla oluşturulan grup, ikinci toplantısını Ankara'da yapacak

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, geçen yıl ramazanda İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda 32 ülkeden yaklaşık 150 alimin katılımıyla düzenlenen Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi Toplantısı'nda alınan kararla oluşturulan grup, ikinci toplantısını Ankara'da düzenleyecek.

İstanbul'da tarihi Ertuğrul Tekkesi'nde gerçekleştirilen ilk toplantıda, Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi Toplantısı'nın değerlendirilmesi ve İslam dünyasındaki yansımaları, Temas Grubu'nun resmi isminin belirlenmesi, çalışma stratejisi, usulü, heyetin idari yapısı ve çalışma planının belirlenmesi konuları masaya yatırılmıştı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in başkanlığını yürüttüğü grubun çalışmalarını daha sağlıklı ve aralıksız sürdürebilmesi için 2 başkan yardımcısı ve 1 genel sekreterden oluşan idari heyet oluşturulmuştu.

Konu, mezhep ihtilafları

Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu, Ankara'daki toplantısında mezhep ihtilafları konusu üzerinde duracak. 

Çalışmalarını barış inisiyatifi prensibiyle gerçekleştirecek grup, öncelikli olarak İslam bilginleri, dini kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla temas halinde çalışmalarını yürütecek.

Şii-Sünni ihtilafının olduğu her yerde kardeşlik ahlakı ve barış için çalışmalar yapacak grup, İslam dünyasında yaşanan gelişmeleri de masaya yatıracak.

İyi niyet mektubu, Cumhurbaşkanı ve Başbakana sunulacak

Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu, 26 Ocak'ta iyi niyet mektubunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sunacak. İyi niyet mektubu, tüm İslam ülkeleri devlet başkanları ile İslam dünyasının önde gelen bilginleri ve dini kurumlarına da gönderilecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de bir araya gelecek heyet, çalışmaları hakkında bilgi verecek.

Görmez'in başkanlığını yürüttüğü Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu, şu isimlerden oluşuyor:

"Katar'dan Prof. Dr. Ali Muhyiddin El-Karadaği, Lübnan'dan Dr. Ali El-Hakim, Suudi Arabistan'dan Prof. Dr. Munir El-Beyati, Yemen'den Dr. Abdulwahab Lutf El Dailami, Irak'tan Dr. Huseyın Gazı Al-Samarrai, İran'dan Hojatoeslam Ahmad Moballeghi, Filistin'den Dr. Nawaf Tekrory, Suriye'den Dr. Mouaz Al Khatıb, Bosna Hersek'ten Bosna Hersek Reisu'l-Uleması Hüseyin Efendi Kavazoviç ve Tunus'tan Abdulmajid Najjar." 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.