1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Almanya 10 bin Suriyeli mülteci alacak
Almanya 10 bin Suriyeli mülteci alacak

Almanya 10 bin Suriyeli mülteci alacak

Almanya'nın, ülkelerindeki iç savaştan kaçan 10 bin Suriyeli mülteciye daha kapılarını açacağı bildirildi.

A+A-

Almanya 10 bin Suriyeli mülteci alacakAlmanya 10 bin Suriyeli mülteci alacakAlmanya 10 bin Suriyeli mülteci alacak

Federal ve eyalet içişleri bakanlarının Bonn kentinde düzenledikleri toplantıda, 10 bin Suriyeli mülteciyi daha alma ülkeye kabul etme kararı alındığı bildirildi. Daha önce de hükümet programları çerçevesinde 10 bin Suriyeli mülteciyi kabul eden Almanya böylelikle bu sayıyı 20 bine çıkarmış oldu.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere,  hükümetin ve eyaletlerin birlikte yardım etmelerinin doğru olduğunu belirterek, ‘’Almanya insani sorumluluğunu yerine getiriyor’’ dedi.

Diğer AB ülkelerine de Suriyeli mültecileri kabul etmeleri çağrısında bulunan Maiziere, ‘’Bu, bir çok Avrupa ülkesine de yükümlülüklerini yerine getirmesi için kararlı bir sinyaldir’’ ifadesini kullandı.

Hessen eyaletinin İçişleri Bakanı Peter Beuth da federal hükümet ile eyaletler arasında varılan uzlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bununla hükümet ve eyaletler olarak Suriye’den gelenlere insani yardım yapmanın ne kadar önemli olduğunun gösterildiğini belirtti.

Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke ise İçişleri Bakanları Konferansı’nda alınan bu kararı gecikmiş olarak niteleyerek, içişleri bakanlarının ve Dışişleri Bakanlığı’nın Suriyeli mültecilerin ülkeye gelme sürecini hızlandırmaları gerektiğini kaydetti.

‘’Pro Asyl’’ adlı yardım kuruluşunun Başkanı Günter Burkhardt da Almanya’nın sadece 10 bin Suriyeli mülteciyi kabul etmesini yeterli bulmadı.

Almanya’da yaşayan Suriyelilerin iç savaştan kaçan yakınlarını Almanya’ya getirmelerine imkan verilmesini isteyen Burkhardt, mültecilerin seçilerek alınmasını da eleştirdi.

Toplantıda alınan karara göre, Almanya'ya gelecek olan Suriyeli  mültecilerin sağlık giderlerini eyaletler, diğer masraflarını ise federal hükümet karşılayacak

İnternet Haber

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.