1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Allah'tan başka yardım edenimiz yok
Allah'tan başka yardım edenimiz yok

Allah'tan başka yardım edenimiz yok

Lübnan'ın Suriye sınırındaki Arsal'daki sığınmacılar, BM Dünya Gıda Programı'nın sığınmacılara yardımını durdurmasının ardından açlık tehdidi ile karşı karşıya kaldı

A+A-
Güvenlik gerekçesiyle Lübnan ordusunun giriş-çıkışları sıkı denetim altında tuttuğu Arsal'daki 100 binin üzerindeki Suriyeli sığınmacı, "daha iyi imkanlar aramak" için Lübnan'ın başka bölgelerine gidemiyor.
 
Soğuk kış şartları altında çadır kentlerde hayatta kalmaya çalışan sığınmacılar, alabildikleri tek düzenli yardım olan "gıda kuponları"nın kesilmesinden "büyük endişe" duyuyor.   
 
Suriye'nin Humus kentinden 8 çocuğuyla buradaki "Babil Çadır Kenti"ne sığınan Vefika Urabi, AA muhabirine yaşadıkları sıkıntıları anlatarak, "Suriye'deki kandan, savaştan kaçtık. Fakat ne oldu? Burada da soğuk, hastalık ve açlıktan, ölüyoruz. Aldığımız tek düzenli yardım gıda kupanlarıydı. Böyle yaşamaktansa ölmeyi tercih ederim. Yaşadıklarımız çok ağır. Bazen çocuklarımı ve kendimi zehirleyip, onurumla ölmeyi düşünüyorum"  dedi.
 
"Allah'tan başka yardım edenimiz yok"
 
Hamalı 62 yaşındaki Ebu Hasan Hamvi de "Bize yapılan tek yardım gıda kuponlarıydı. 9 aydır onlarla yaşıyorduk. Şimdi ne yapacağız bilmiyorum. Allah'tan başka yardım edenimiz yok. Gıda yardımının kesilmesinden çok ciddi etkilendik" diye konuştu.
 
Arsal'daki Yardım Dernekleri Birliği Başkanı Hasan Rayid ise uygulamanın durdurulmasının yardım kuruluşları üzerinde de çok büyük bir yük oluşturduğunu belirterek, şunları söyledi:
 
"BM'nin gıda yardımı, Arsal'daki 100 bin Suriyelinin üçte ikisinin gıda ihtiyacını karşılıyordu. Şimdi bu yükün tamamı bize kaldı. Bununla baş etmemiz mümkün değil. Soğuk hava şartları, salgın hastalıklar, gıda ve tıbbi yardım alınamaması, Arsal'da büyük bir felakete yol açabilir. Lübnan hükümeti, bir an önce başta gıda olmak üzere bu insanlara yardım etmek için çareler üretmeli."
 
BM Dünya Gıda Programı geçen hafta, "Bağışçıların taahhütlerini yerine getirmemesi nedeniyle oluşan kaynak yetersizliği" yüzünden yaklaşık 1,7 milyon Suriyeli'ye gıda yardım kuponu dağıtımını durdurduğunu açıklamıştı.
 
Suriye’de Mart 2011’den bu yana süren iç savaştan en çok etkilenen ülkelerden biri olan Lübnan’daki kayıtlı Suriyeli sığınmacı sayısı BM rakamlarına göre, 1 milyonu, Lübnan makamlarına göre ise 1 milyon 700 bini aştı.
 
Lübnan'da, Türkiye ve Ürdün’ün aksine hükümet tarafından Suriyeli sığınmacılar için oluşturulan resmi bir kamp bulunmuyor. Filistinli mülteciler gibi daimi olarak kalmaları istenmeyen ve geri dönüş formülleri aranan Suriyeli sığınmacılar, Filistinli mültecilerin kaldığı kamplar, terk edilmiş binalar, ahırlar ve okullarda barınmaya çalışıyor.
 
aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.