1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Akaryakıtçılar zam peşinde
Akaryakıtçılar zam peşinde

Akaryakıtçılar zam peşinde

Akaryakıtçılar sektörde kârların eridiğinden şikayet ederek fiyatlarda 10 kuruşluk ek artış istedi. PETDER Başkanı Martin Thomsen “Sektörün litre başına 10 kuruş daha fazla marja ihtiyacı var” dedi.

A+A-

Akaryakıt dağıtım şirketleri düşük karlılıktan şikayetçi oldu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) tavan fiyat ve fiyat takibi kararının karları erittiğine dikkat çeken sektör temsilcileri 2014'ün ardından 2015 yılını da zararla kapatacaklarına dikkat çekiyor. Dağıtım şirketleri akaryakıt fiyatlarındaki kar marjında 10 kuruşluk artış olması gerektiğini belirtiyor. Petrol Sanayi Derneği (PETDER) Yönetim Kurulu Başkanı Martin Thomsen, 4 liralık akaryakıt fiyatı içerisinde dağıtım şirketlerinin marjının yüzde 10 olduğunu belirterek sanayi, endüstri ve yatırım maliyetlerinin bu oranla karşılandığını aktardı. Thomsen, “Tavan fiyat zarara neden oldu. İstasyon çalışanlarının yanı sıra banka teminat mektubu, ulusal marker ve sayaç yatırımı gibi ilave maliyetler var. Türkiye'de litre başına o ülkelere kıyasla 10-12 kuruş daha fazla maliyet var. Sektörün faaliyetlerine devam edebilmesi için litre başına 10 kuruş daha fazla marja ihtiyacı var” dedi.

Banka kadar kâr yok

PETDER Genel Sekreteri Niyazi İlter ise, 2014 yılında şirketlerin zarar ettiğini belirterek 160 milyar liralık bir pazarın bir banka kadar kar elde etmediğini söyledi. Akaryakıt dağıtım şirketlerinin Kurumlar Vergisi rekortmenleri arasında yer almadığını dile getirdi. Türkiye'de diğer ülkelerde olmayan maliyetler bulunduğunu ifade eden İlter, kaçakçılığın bunlardan biri olduğunu kaydetti. Kaçakçılıkla mücadele verdiklerini dile getiren İlter, “Sektörümüz Türkiye'nin büyümesinden biraz daha fazla büyüyor, biz de genellikle sektörümüzdeki bu büyümeyi kaçakçılığın azalmasına yoruyoruz. Dolayısıyla bu konuda bir iyileşme var. 10 numara yağ konusunda da ciddi bir iyileşme var ama bu sorun maalesef halen devam ediyor. Tamamen bitmiş değil” dedi.

yeni şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.