1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Afrikalı çocuklar okula en uzak, ölüme en yakın olanlar
Afrikalı çocuklar okula en uzak, ölüme en yakın olanlar

Afrikalı çocuklar okula en uzak, ölüme en yakın olanlar

Hayata en erken gözlerini yuman, okul sıralarından ve çocukluklarından en fazla mahrum olanlar Afrika kıtasının çocukları

A+A-

Uluslararası sivil toplum kuruluşu (STK) Save the Children'ın, her yıl 16 Haziran'da kutlanan Afrikalı Çocuklar Günü öncesinde yayınladığı "Çalınan Çocukluklar" adlı raporu, kıtadaki çocukların içler acısı halini verilere yansıtıyor.

Raporda, dünya genelindeki yaşıtlarına kıyasla Afrika kıtasındaki çocukların çeşitli hastalıklar sebebiyle küçük yaşta hayatını kaybettikleri, eğitim hakkından mahrum oldukları ve çalışmak zorunda bırakıldıkları vurgulanıyor. 

Dünyada çocukluğun en az tehdit altında olduğu ülkeler listesinde Norveç, Slovenya, Finlandiya, Hollanda ve İsveç yer alırken en fazla tehdit altında olduğu ülkeler ise Nijer, Angola, Mali, Orta Afrika Cumhuriyeti, Somali, Çad ve Güney Sudan olarak sıralanıyor.

5 yaşını göremiyorlar

Temel sağlık hizmetlerinin yaşadıkları köy ve kasabalarda bulunmaması veya pahalı olması, Afrika ülkelerindeki çocukları sağlık hizmetlerinden mahrum bırakıyor. Rapora göre, Angola, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Mali, Nijerya, Sierra Leone ve Somali'de her 10 çocuktan biri 5 yaşını göremeden hayata gözlerini yumuyor.

Eğitimden mahrumlar

Sahra Altı Afrika'da 9 milyon kız çocuğu, hayatı boyunca okula gitme şansını elde edemezken, 6 milyon erkek çocuğu da tahta sıralara hiç oturamıyor.

Çad ve Somali'de ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki çocukların yarısı okula gidemiyor. Nijer'de çocukların yüzde 55'i, Cibuti'de yüzde 61'i, Eritre'de yüzde 63'ü eğitim hakkından mahrum. 

Çocukların yarısı işçi olarak çalışıyor

Raporda ayrıca Afrika ülkelerinin dünyadaki çocuk işçi oranlarının en yüksek olduğu ülkeler arasında ilk sıralarda geldikleri belirtiliyor. Kamerun'daki çocukların yüzde 47'si, Somali'deki çocukların ise yüzde 49'u çalışıyor.eğitim

"Afrika boynuzunda 600 bin çocuğun tedaviye ihtiyacı var"

Save the Children Doğu ve Güney Afrika Direktörü David Wright, AA muhabirine konuyla ilgili değerlendirmesinde, bu durumun düzelmesi için Afrika'daki hükümetlerin BM'nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini yerine getirmek için çabalarını arttırması ve STK'larla iş birliği yaparak önlenebilir, tedavi edilebilir sebeplerden çocuk ölümlerinin önüne geçmesi gerektiğini belirtti.

Kuraklık sebebiyle Doğu Afrika'daki durumun da kötüleştiğini vurgulayan Wright, "Afrika boynuzunda hali hazırda 17,1 milyon kişi acil yardıma ihtiyaç duyuyor, 600 bin çocuk ise şiddetli yetersiz beslenme sebebiyle tedavi bekliyor." diye konuştu. 

Öldürülen çocukların anısı yaşatılıyor

Afrikalı Çocuklar Günü, 16 Haziran 1976'da Güney Afrika'nın Soweto kasabasında ırkçı "apartheid" rejimine karşı protesto düzenleyen öğrencilere yapılan polis müdahalesinde hayatını kaybedenleri anmak üzere başlatıldı.

Afrika Birliği tarafından 1991'de ilan edilen bu günde, Afrika'da çocukların mağduriyetlerine dikkati çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl dünya çapında çeşitli etkinlikler düzenleniyor. AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.