1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Afganistandaki ölümlerin sorumlusu Amerika
Afganistandaki ölümlerin sorumlusu Amerika

Afganistandaki ölümlerin sorumlusu Amerika

Sarıyaşar, ABD işgalinin Afganistan'ı fakirleştirdiğini ve Afgan devletinin tabii afetlere karşı önlem alamadığını belirtti

A+A-
Mazlumder İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, ABD işgalinin Afganistan'ı fakirleştirdiğini ve Afgan devletinin tabii afetlere karşı önlem alamadığını belirtti ve ülkede dün meydana gelen heyelandaki ölümlerden ABD'nin sorumlu olduğunu ifade etti
 
Mazlumder, Afganistan'da dün meydana gelen ve iki binden fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan heyelanla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Afganistan'ı işgal etmesinin ülkeyi fakirleştirdiği belirtildi. Bunun sonucu olarak da ülkedeki tabii afetlerde can kaybının çok fazla olduğu kaydedildi. 
 
Mazlumder İstanbul Şuba Başkanı Cüneyt Sarıyaşar'ın açıklamalarında: “Afganistan’da aşırı yağışların etkisiyle gerçekleşen heyelan sonrası 2 bin kadar köylü toprak altında kalmıştır. Afganistan’ın işgali, ülkenin kendi öz kaynakları ile halkını yönetmesini engelliyor, dolayısıyla Afgan halkı kendi yönetimi üzerinde denetimci olamıyor. Durum böyle olunca da tüm toplumsal travmalar can kayıpları ile sonuçlanıyor.
 
Afganistan’ın öz kaynakları halkının yararına kullanılmadığından, işgal süreci devam ettiği için orada sağlıklı bir yönetim oluşamıyor. Halk sağlıklı ve güvenlikli yerlerde yaşayamıyor. Halkın tüm doğal afetlerden korunabilmesi bir devlet aklını, hükümet aklını gerekli kılıyor ancak Afganistan’daki hükümet, batıyla işbirliği içinde, sadece onların çıkarlarını gözeterek ve onlarla işbirliği yaparak işleyişini sürdürüyor.
 
Ülkenin kaynakları halk için kullanılmadığından basit bir doğal afetle bile ciddi can kayıplarıyla halk bedel ödüyor. Heyelan bölgesinde yerleşim olmaması, hükümetin bunu öngörmesi gerekiyordu. Afgan halkı, yaşadıkları bölgelerde basit çözümlerle hayatını idame ettiriyor. ABD ve NATO işgal kuvvetleri Afganistan’ı sarmaya devam etmekte, ana problem budur. Depremde de selde de benzer şekilde ciddi can kayıpları oluyor, çünkü bunlara önlem alacak devlet aklı yok”. denildi.
 
Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.