1. HABERLER

  2. BEDİÜZZAMAN

  3. Adıyla anılan lisede Bediüzzaman Said Nursi paneli
Adıyla anılan lisede Bediüzzaman Said Nursi paneli

Adıyla anılan lisede Bediüzzaman Said Nursi paneli

Bitlis Said Nursi Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından 'Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'ni Anma ve Anlama' paneli gerçekleştirildi.

A+A-

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Demirtaş moderatörlüğünde Bitlis Kültür Merkezi'nde düzenlenen panelde konuşan ilahiyatçı Abdullah Şahin, Said Nursi’nin Medresetüzzehra Projesi'nden dini, siyasi ve konjonktürel olarak neleri amaçladığını söyledi. Bu çerçevede Müslüman milletlerin din-ahlak, kimlik ve stratejik olarak güçlü ve müttehit bir bütün olabilmenin yolunun aklen ve kalben insanların kendilerini geliştirebilecekleri bir eğitim modelinden geçtiğini ifade eden Şahin, bunun da yolunun Medresetüzzehra sisteminde hem dini hem fenni ilimlerin eş zamanlı okutulduğu okullarda mümkün olabileceğini belirtti. 

Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Aykut Küçükparmak da Medresetüzzehra bağlamında, Bediüzzaman'ın din-bilim münasebetini irdelediğini, bu ikisinde birisinin manevi dünyayı nurlandırdığı, diğerinin de maddi alemi aydınlattığı, ayrıldıkları takdirde birincisinde taassup, ikincisinde hile ve şüphenin ortaya çıktığını dile getirdi.

Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Nevzat Eminoğlu ise Risale-i Nur'ların asrımıza vermiş olduğu imani ve Kur’ani ders noktasına dikkatleri çekti. Eminoğlu, risalelerin tesir gücünün tercümanının nefsini muhatap alarak yazmış olması, kaynak olarak Kur’an ve Sünneti esas alması gibi özelliklerinden kaynaklandığını aktardı. Daha sonra soru-cevap şeklinde devam eden panel, panelistlere plaket verilmesiyle son buldu. 

CİHAN

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum