1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Adana'da buğday üretimi düştü
Adana'da buğday üretimi düştü

Adana'da buğday üretimi düştü

Adana Ziraat Mühendisleri Odası, Türkiye'de buğday üretiminin yüzde 4-5'lik kısmını karşılayan Adana'da bu yıl yüzde 30 verim kaybı yaşandığını söyledi.

A+A-
Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Semih Karademir, Hasat dönemi tamamlanan Adana'da ortalama buğday rekoltesinin 720 bin ton olduğunu belirten Semih Karademir, kuraklık nedeniyle yaşanan yüzde 30'luk verim kaybı yüzünden rekoltenin 500 bin ton civarında kaldığını anlattı.
 
Buğday üretim maliyetinin 1 kiloda 85 kuruşu bulduğunu kaydeden Karademir, "Kentimizde ara yağışlar olsa da zamanı ve şiddeti nedeniyle buğday için beklenen olumlu etki yaşanmadı. Türkiye'de erkenci bölge olmasından dolayı piyasayı belirleyen Adana'da rekoltenin düşük olmasından dolayı gelişmeler Türkiye genelinde de çiftçinin istediği gibi gerçekleşmedi" dedi.
 
Rekoltenin düşük çıkmasından dolayı üreticileri kötü günlerin beklediğini ifade eden Karademir, şunları söyledi:
 
"Üreticilerin zor duruma düştüğü anda çıkış yolu yakalayabilmesi için destekleme primlerinin gözden geçirilmesi gerekir. Güvenli yarınlar için ithal edilen değil, üretilen buğdaya sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bununla birlikte zarar eden çiftçilerin kredi borçlarının da ertelenmesini istiyoruz."
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.