1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'nin "11 Eylül" yasası
ABD'nin "11 Eylül" yasası

ABD'nin "11 Eylül" yasası

Uluslararası Hukukçular Birliği Başkanı Ceylan, "Kanunun etkileri sadece iki devletle sınırlı kalmayacak, başka devletleri de etkileyecektir." dedi.

A+A-

Uluslararası Hukukçular Birliği Başkanı Necati Ceylan, ABD Kongresinde kabul edilen 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine Suudi Arabistan aleyhine dava açma imkanı tanıyan yasanın başka devletleri de etkileyeceğini belirtti.

Uluslararası Hukukçular Birliği ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi tarafından yerli yabancı akademisyenlerin ve hukukçuları katılımıyla düzenlenen çalıştayın ardından basın toplantısı düzenleyen Ceylan, sözü edilen kanunun ABD mahkemelerine bağımsız devletleri yargılama yetkisi vermediğini anlattı.
 
Milletlerarası hukuğun devletlerin egemenliği ve eşitliği prensipleri üzerine kurulduğunu ifade eden Ceylan, kanunla devletlerin egemenliği ve eşitliği ilkesinin ihlal edildiğini söyledi.
 
Kanunun sadece milletlerarası hukukun temel ilkelerini değil, hukukun genel ilkelerini de ihlal ettiğini ileri süren Ceylan, şöyle konuştu:
 
''Kanunun etkileri sadece iki devletle sınırlı kalmayacak, başka devletleri de etkileyecektir. Güçlü olan devletler, zayıf olan devletler üzerinde baskı kurmaya, şiddet uygulamaya kalkacaktır. Bu durum büyük kaosa sebep olacaktır. Bu kanun suç işleyen kişileri cezalandırmak yerine devletleri ve devlet yöneticilerini hedef almaktadır. Bağımsız devletler arasındaki bir uyuşmazlığın, devletlerden birinin yerel mahkemesinde görülmesi yönünde yapılan düzenleme, milletlerarası hukuk açısından yok hükmündedir. Kanun dünya barışını tehdit eder niteliktedir. Haklı olanı değil güçlü olanı üstün tutan bu kanun ,güçlünün zayıfa tahakkümü ve hukuka aykırı zor kullanmanın yolunu açması nedeniyle küresel barış ve insanlığın geleceği için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Zira hedef ve yargılamaya muhatap devlet veya devletlerin egemenlik haklarını ihlal niteliğinde olduğundan esasen bir nevi savaş ilanı anlamına gelmektedir.'' AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.