1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AB'den Türkiye'ye Sığınmacılara Yardım Övgüsü
AB'den Türkiye'ye Sığınmacılara Yardım Övgüsü

AB'den Türkiye'ye Sığınmacılara Yardım Övgüsü

ECHO Türkiye Şefi Pegon, Türk hükümeti ve STK'ların Suriyeli sığınmacılar için yaptığı 3,1 milyar avroluk yardımın takdire değer olduğunu söyledi

A+A-
Avrupa Komisyonu İnsani Yardım ve Sivil Koruma Ofisi (ECHO) Türkiye Şefi Jean Christophe Pegon, Türk hükümeti ve STK'lar tarafından Suriyeli sığınmacılara yapılan 3,1 milyar avroluk yardımın takdire değer olduğunu, ECHO'nun da şimdiye kadar 28,6 milyon avro yardımda bulunduğunu söyledi.
 
Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu binasında düzenlenen basın toplantısında, ECHO'nun Türkiye'deki Suriye ve Iraklı sığınmacılara yönelik faaliyetleri hakkında bilgi verildi.
 
Pegon, Türkiye'deki sığınmacı krizine yönelik ECHO'nun ortak kuruluşlarıyla Türk makamları koordinasyonunda yardımları ulaştırmaya devam edeceğini belirtti. Aynı zamanda ECHO'nun sığınmacılar ve evsahibi toplumların dayanıklılığını artıracak yaklaşım ve projeleri destekleyeceğini söyledi.
 
Suriye ve Irak'tan gelenlerle Türkiye'ye sığınanların sayısının 1,6 milyonu bulduğunu kaydeden Pegon, Türk hükümetinin kurduğu 23 kampta takdir edilir düzeyde hizmet verdiğini ancak çoğunluğu teşkil eden kamp dışındaki sığınmacıların durumunun da önemli olduğunu belirtti.
 
Türk hükümeti ve STK'ların yaptığı yaklaşık 3,1 milyar avroluk yardımın takdire değer olduğuna işaret eden Pegon, ECHO'nun da Suriyeli sığınmacılar için şimdiye kadar 28,6 milyon avro harcadığını bildirdi.
 
Pegon, ECHO yardımlarının 2014'ten itibaren kamp dışında yaşayan sığınmacılara yoğunlaştığını, bu çerçevede ECHO'nun Türk makamları, BM kuruluşları ve diğer insani yardım kuruluşlarıyla yakın işbirliği yaparak yeni gelen sığınmacıların acil insani ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışacağını vurguladı.
 
Sığınmacılara yönelik AB yardımlarının düşük seviyede kalmasına ilişkin soruya Pegon, "Bizim de daha fazla olmasa da aynı seviyede yardım yapmamız gerektiğine inanıyorum. Biliyorsunuz ki biz yalnız değiliz. AB’ye üye Almanya ve İngiltere gibi çok sayıda ülke var. Avrupa Komisyonu da elinden geleni yapıyor" dedi.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.