1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD uzaya 'çit' kuruyor
ABD uzaya 'çit' kuruyor

ABD uzaya 'çit' kuruyor

ABD Savunma Bakanlığı yörüngedeki uyduları tehdit eden 'uzay çöplerini' takibe almak için 915 milyon dolarlık proje hazırlatıyor.

A+A-
Lockheed Martin tarafından hazırlanacak ve 'uzay çiti' adını taşıyan proje, yörüngede saatte 28 bin kilometre hızla hareket eden uzay çöplerini izleyecek.
 
Tüketimin hızla yayıldığı dünyamızda çöp sorunu giderek büyüyor. Özellikle büyük şehirlerin sınırlarında oluşan devasa çöp dağları uzun yıllardan beri hem çevre hem de insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden oluyor. Ancak dünya olarak benimsediğimiz bu hovarda yaşam tarzı sadece gezegenimizi değil uzayı da tehlikeli boyutlarda kirletmeye başladı. Yapılan araştırmalara göre insanoğlunun yaklaşık son 60 yıldan beri devam eden uzay macerası sonucunda yörüngeye taşıdığı veya ürettiği çöp miktarı 6 bin 500 tonu buldu. Ancak bu çöpler yerçekimi nedeniyle uzay boşluğuna gidemedikleri için dünyadan yaklaşık bin kilometre yükseklikte kendi 'çöplük yörüngelerinde', dünyayla birlikte dönüyor. Ancak büyüklükleri birkaç milimetreden başlayıp 10-15 santime kadar ulaşabilen uzay çöpleri saatte 28 bin kilometre hızla hareket ettikleri için özellikle yörüngedeki uyduları tehdit ediyor. Dünya çevresinde toplam 1000 tane uydunun döndüğü biliniyor. Bunlardan yaklaşık 250 tanesi haberleşme, televizyon veya navigasyon gibi sivil kullanım için yörüngede bulunuyor. Diğerleri ise tamamen askeri amaçla faaliyet gösteriyor.
 
150 MİLYAR $'LIK RİSK
 
Yapılan hesaplamalara göre yörüngede bulunan tüm uyduların maliyeti 150 milyar dolar seviyesinde. Herhangi birinin veya birkaçının uzay çöpleri tarafından saf dışı bırakılması halinde ise oluşacak ekonomik zararın bir anda yüzlerce milyar doları geçebileceği belirtiliyor. Bu nedenle ABD Savunma Bakanlığı'nın açtığı ihaleyi 915 milyon dolarla alan Lockheed Martin şirketi, uzay çöplerinin tam yerini ve uçuş koordinatlarını hesaplamak için yeni bir izleme merkezi kurmakla görevlendirdi. Uzay Çiti (Space Fence) adı verilen sistem yardımıyla yaklaşık 200 bin parça uzay çöpünün yeri ve yörüngesi izlenecek.
 
UYDULARA 20 MİLYAR DOLARLIK SİGORTA KORUMASI YAPILDI
 
Günümüzde ticaretten eğlenceye, güvenlikten ulaşım çözümlerine kadar pek çok hizmet uydular üzerinden veriliyor. Uyduların devre dışı kalması ise hem ülkeler hem de ticaret dünyası açısından en büyük felaket senaryosu olarak kabul ediliyor. Bu nedenle başta Munich RE, Allianz, Axa, Lloyds, Swiss Re gibi dünyanın önde gelen pek çok sigorta şirketi uyduları sigortalamak için kolları sıvadı. Halen yörüngede bulunan 250 sivil uydunun 190'ı sigortalanmış durumda. Oluşan sigorta pastasının büyüklüğü ise şimdiden 20 milyar dolara ulaşmış durumda.
 
Habertürk 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.