1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 9 milyon dolarlık böcek
9 milyon dolarlık böcek

9 milyon dolarlık böcek

Süneye karşı üretilen faydalı böcekler doğal dengeyi sağlayarak, sadece 2014 yılında ekonomiye 9,2 milyon dolar kazandırdı"

A+A-
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, süneye karşı üretilen faydalı böceklerin doğal dengeyi sağladığı, bu sayede 2014 yılında ekonomiye 9,2 milyon dolar kazandırıldığı bildirildi.
 
Bakanlıktan yapılan açıklamada, biyolojik mücadele çalışmaları sonucunda ürün kalitesinin büyük oranda yükseldiği belirtildi.
 
Faydalı böceklerin daha uygun ekosistemde yaşamaları için 2004 yılından itibaren 6 milyon 400 bin fidan dikildiği ifade edilen açıklamada, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, süneye karşı faydalı böcekler üreterek, çevre ve insan sağlığı için doğaya bıraktı. Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Trakya bölgesindeki ekim alanlarında sıkça görülen ve hububat alanlarına büyük zarar veren süneye karşı doğaya böcek bırakma çalışmaları ilk olarak 2006 yılında başladı. Son 8 yılda toplam 84 milyon 204 bin parazit üretimi yapılarak, doğaya bırakıldı" ifadeleri kullanıldı.
 
Doğadaki denge yeniden sağlandı
Açıklamada, faydalı böceklerin doğaya bırakılmasıyla birlikte doğal dengenin yeniden sağlanarak büyük oranda ekonomik zararın önlendiği kaydedildi.
 
Faydalı böcekler için sağlanan yeşil alanlarla birlikte biyolojik mücadelenin devamlılığının gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
 
"Sadece 2014 yılında 2,3 milyon dekar alanda kimyasal mücadele yapılmayarak Türkiye ekonomisine 9,2 milyon dolar kazandırıldı. Kimyasalların miktarının düşmesi doğadaki dengeyi büyük oranda sağladı. Bakanlık tarafından etkin ve başarılı bir şekilde uygulanan biyolojik mücadele çalışmaları sonucunda ürün kalitesi büyük oranda yükseldi. Örneğin biyolojik mücadele öncesi üreticiler tarafından düşük fiyata yemlik olarak satılan buğdayın bu çalışmalar sonucunda satış fiyatı da yükseldi."
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.