1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 74 ülkeye sertifikalı tohum satıyoruz
74 ülkeye sertifikalı tohum satıyoruz

74 ülkeye sertifikalı tohum satıyoruz

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tohumculuk Daire Başkanı Veysel Kolcu, bakanlıklarının politikaları ile tohumculuğa ciddi ivme kazandırdıklarını, 74 ülkeye sertifikalı tohum ihraç edildiğini bildirdi.

A+A-
Kolcu, Türkiye’deki sertifikalı tohum üretimi ve ihracatı ile ilgili açıklamasında, 2002 yılında tüm türlerde 145 bin ton sertifikalı tohum üretildiğini, bugün ise bu rakamın 743 bin tona ulaştığını söyledi. 2023 vizyonu kapsamında 1 milyon ton sertifikalı tohum üretmeyi hedeflediklerine dikkati çeken Kolcu, daha kaliteli üretim gerçekleştirmek için çalıştıklarını ifade etti. Türkiye’de kaliteli tohum üretildiğine işaret eden Kolcu, şöyle konuştu:
 
“Tohumculuk konusunda çok ileri düzeyde üretim yapan ve uluslararası ticarete hakim ülkeler var. Bu ülkelere kıyasla ülkemizde tohumculuk faaliyetlerine geç başlanmasına rağmen ciddi atılımlar yaptık. Birçok ülke, kalite açısından ürettiğimiz tohumları tercih etmeye başladı. Önümüzdeki süreçte dünyaya daha çok tohum ihraç edebilecek hale geleceğiz. 145 firmamız, özel sektör tohumculuk araştırma kuruluşu olma yetkisi aldı” diye konuştu.
 
İHRACAT 126 MİLYON DOLAR
 
Türkiye’de tohumculukla ilgili düzenlemelerin yabancı ülkeleri de cezbettiğini dile getiren Kolcu, “Son zamanlarda farklı ülkelerden, ‘Türkiye’nin uluslararası alanda düzenlediği sertifikalarla ilgili eğitim almak istiyoruz. Sizde mevzuat, tescil, sertifikasyon ve ıslahçı hakları alanında ne varsa aynısını burada da uygulamak istiyoruz’ talepleri geliyor. O ülkelerden dün alıcı noktadayken, bugün veren el durumundayız” dedi.
 
Kolcu, Türkiye’de son 10 yılda tohum üretimi ve ihracatında artışlar yaşandığını belirterek, “Bakanlığımız, izlediği politikalar ile tohumculuğa ciddi ivme kazandırmıştır. Rusya, Ukrayna, İtalya, Hollanda ve Fransa’nın da arasında bulunduğu 74 ülkeye sertifikalı tohum ihraç eden ülke durumundayız. Bugün sertifikalı tohumda 126 milyon dolarlık ihracat söz konusu” ifadesini kullandı.
 
Kolcu, tohumun sertifikası ve faturasının muhafaza edildiği sürece tohumun çimlenmesi ve safiyeti konularında yaşanılabilecek sorunlarla ilgili hakkını arayabileceğini anlattı.
 
Akit 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.