1. HABERLER

  2. AİLE

  3. 7 bin 500 uzman misafirliğe geliyor
7 bin 500 uzman misafirliğe geliyor

7 bin 500 uzman misafirliğe geliyor

Aile Bakanlığı’nın Sosyal Destek Programı kapsamında görevlendireceği 7 bin 500 aile danışmanı ev ev dolaşacak.

A+A-

Aile hekimleri gibi tüm ilçe ve mahallelerde görev yapacak sosyal destek danışmanları, aileleri düzenli olarak takip edecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 4 ilde hayata geçirilen Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında görev yapacak 7 bin 500 aile danışmanı sahaya inecek. Sistem her 500 aileye bir danışman düşecek şekilde yaygınlaştırılacak.

DÜZENLİ OLARAK TAKİP EDİLECEK

Aileleri düzenli olarak takip edecek danışmanlar, ev ziyaretlerinde de bulunarak ailelerin kamu hakları noktasında haberdar olmalarını sağlayacak. Aile danışmanları, aile hekimleri gibi tüm ilçe ve mahallelerde görev yapacak. Bakanlık tarafından oluşturulan “Aile Bilgi Sistemi” ile ailelerin bilgilerini sisteme yüklenecek. Bilgileri sisteme yüklenen ailelerin takibi düzenli olarak gerçekleştirilecek.

BİLGİLER SİSTEMDE TOPLANACAK

Aile danışmanlarının ailelerle yaptığı görüşmelerin sonunda ailelerin bilgileri güncellenecek. Böylece ailelerin hangi tür sıkıntıları olduğu ve bu sıkıntıları gidermek için hangi adımların atıldığı görülecek.

77 MİLYONUN KAPISI ÇALINACAK

Bakanlık, çalışmalarında sosyal yardım ve hizmet sunan paydaş kuruluşlar, muhtarlıklar, okullar, kaymakamlıklar, belediyelerle de iletişim halinde olacak. Okullarla iletişim kurularak öğrencilerin okula devamları veya okuldaki durumları üzerinden evde sorun yaşayıp yaşamadığı kontrol edilecek.

PİLOT UYGULAMA BAŞLADI

Bakanlık, pilot uygulamaları Kırıkkale, Sakarya, Rize ile Ankara Altındağ ilçesinde başlattı. Uygulama 77 milyon vatandaşı kapsayacak ve her 500 aileye bir danışman düşecek şekilde yaygınlaştırılacak.

yenişafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.