1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 60 yıllık hasret sona eriyor
60 yıllık hasret sona eriyor

60 yıllık hasret sona eriyor

Hirfanlı Baraj Gölü'nün su tutmasıyla yaklaşık 60 yıl önce Kırşehir ile irtibatları kesilen Aksaray ve Şerefkikoçhisar'ın belde ve köyleri, Sarıyahşi Köprüsü ile yeniden ulaşım imkanına kavuşuyor.

A+A-

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu, "Yaklaşık 60 yıllık bir gecikmeyle de olsa bu hasretin bitmesini umutla ve heyecanla bekliyoruz" dedi.
 
Aksaray ile Şereflikoçhisar ilçesinin Kırşehir'e yakın olan belde ve köyleri, yaklaşık 60 yıllık bekleyişin ardından Sarıyahşi Köprüsü'nün tamamlanmasıyla yeniden kentle irtibat sağlayacak olmanın heyecanını yaşıyor. Haziran ayında ulaşıma açılması planlanan köprü sayesinde bölgedeki belde ve köyler, 1950'li yıllarda yapımına başlanan Hirfanlı Baraj Gölü nedeniyle kesilen ekonomik ve sosyal irtibatlarına yeniden kavuşacak. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu, yaptığı açıklamada, 1950'li yıllarda yapımına başlanan Hirfanlı Baraj Gölü'nün, Aksaray ve Şereflikoçhisar'ın belde ve köylerinin Kırşehir ile ekonomik ve sosyal bağını kopardığını hatırlattı. Kırşehir'e yaklaşık 50 kilometre mesafede bulunan Sarıyahşi, Evren, Çıkınağıl gibi yerleşim birimlerinin Aksaray ve Şereflikoçhisar'a daha uzak olduğunu ifade eden Ekicioğlu, 1980'li yıllarda baraj gölü üzerine Sarıyahşi Köprüsü'nün yapılması fikrinin ortaya atıldığını, 1990'lı yıllarda ise proje hazırlandığını dile getirdi.

UMUTLA VE HEYECANLA BEKLİYORUZ

Uzun yıllar projenin uygulanmasında mesafe alınamadığını aktaran Ekicioğlu, şöyle konuştu: "Yaklaşık 60 yıllık bir gecikmeyle de olsa bu hasretin bitmesini umutla ve heyecanla bekliyoruz. 1980'lerde köprü ve yol bağlantısı düşüncesi gelişti. Köprünün yapılması ile Kırşehir'e yakınlaşmak ve ekonomik yönden irtibat kurmak isteyen bölge insanının talebiyle 1990'lı yıllarda proje hazırlandı. 2009 yılında Hirfanlı Baraj Gölü üzerinde inşaat başladı. Geçen yıl Kırşehir bölümündeki yol ve köprü çalışmaları tamamlandı. Hirfanlı Baraj Gölü kurulmadan önce bu bölgenin insanları ticaret faaliyetlerini Kırşehir ile yapıyordu. Bölge halkının 60 yıllık hasreti bitmek üzere." Ekicioğlu, proje kapsamında, köprü ve yolun Kırşehir kısmının tamamlandığını, Aksaray kısmının ise devam ettiğini bildirdi. Kamu kurumları arasındaki koordinasyon eksikliği nedeniyle projenin uzadığını savunan Ekicioğlu, haziran ayında ulaşıma açılması planlanan Sariyahşi Köprüsü'nün bölgenin büyük bir ihtiyacına cevap vereceğini sözlerine ekledi.

KÖPRÜ, 50 BİNİ KIRŞEHİR'E ENTEGRE EDECEK

AK Parti Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan da Hirfanlı Baraj Gölü'nün karşı yakasında bulunan yaklaşık 50 bin kişilik nüfusu, sosyal ve ekonomik olarak Kırşehir'e entegre edecek olan 415 metre uzunluğundaki Sıdıklı-Sarıyahşi Köprüsü'nün büyük bir eksikliği gidereceğini söyledi. Çalışkan, "Kırşehir bölümünü geçen yıllarda tamamlamıştık. Aksaray bölgesinde taban dolgusunda yaşanan sıkıntılar bu projenin hizmete girmesini biraz geciktirdi. Bu sorun da çözümlenince, çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu köprünün hizmete açılması Kırşehir ile Sarıyahşi'nin yanı sıra diğer ilçe, belde ve köyler arasındaki sosyal ve ekonomik bağların artmasına neden olacak. Bu da Kırşehir'in geleceği açısından son derece önemlidir" ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.